Güneş piliyle elde edilen elektrik enerjisinin termoelektrik soğutmada kullanılması
Using elektricity produced by photo voltaic panels in thermoelectric cooling
- Tez No: 183272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tarafımızdan yapılan bu çalışmada, elektrik enerjisinin bulunmadığı yerlerde soğutmayapabilmek için enerji ihtiyacını güneş pilinden karşılayan termoelektrik soğutucutasarlanmıştır. 29cmx29cmx29cm ebatlarında yapılan kabinin ısı kazancı hesaplarına göreuygun termoelektrik modül ve güneş pili Karabük koşullarına göre belirlenmiştir.Termoelektrik soğutucunun cihaz iç sıcaklığı, dış sıcaklığı, modül sıcak yüzey sıcaklığı, soğukyüzey sıcaklığı, güneş pilinden çekilen gerilim ve akım değerleri ölçülerek değerlendirilmiştir.Yapılan deneyler sonucunda, sistemin performans katsayısı, 0,9 dolaylarında olup, dışsıcaklığa ve güneş pilinin güneşten aldığı ışınıma göre değişmektedir. Kabinin dış sıcaklığı ilekabin iç sıcaklık farkı 13 oC elde edilmiştir. Güneş pili fiyatlarının yüksek olmasından dolayısistem maliyeti yüksektir.
Özet (Çeviri)
In our study, a thermoelectric refrigerator was designed, which uses electricity fed by a solarpanel, for refrigeration purpose in places without electricity. Proper thermoelectric moduleand solar panel were chosen according to weather conditions of Karabuk city, and heat loss ofthe cabin whose dimensions are 29cmx29cmx29cm. Thermoelectric regrigerator wascalculated from cabin inside and outside temperatures, thermoelectric module hot and coldsurface temperatures, and voltage and current fed by solar panel to the module.Performance coefficient of the system is about 0,9 and varies according to ambienttemperature and solar radiation taken by photovoltaic panel. The temperature differencebetween the inner and outer sides of the cabinet was 13 oC. System costs are high due to thehigh prices of photovoltaic panels.