Düzlemsel güneş kollektörlerinde su dolaşım miktarının kollektör verimine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
The study of the effect of water circulation amount on the planar sun collector to the collector effect experimentaly
  1. Tez No: 183276
  2. Yazar: HAKAN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZAYİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjisinden Termal olarak yararlanmada kullanılan düzlemsel güneşkollektörlerinde, su dolaşım miktarının depo suyu sıcaklıklarına ve verime olan etkisideneysel olarak incelenmiştir. Deney sonuçlarına göre su debileri artırıldığında, depolamasu sıcaklıkları düşmekte, ancak teorik olarak verim yükselmektedir. 8 mm bakır borudanimal 3,6 lt. su kapasiteli düzlemsel güneş kollektöründe su dolaşım miktarı 28,88 kg/h ile90 kg/h arasında değiştirilerek deneyler yapılmıştır. Deney sonuçları incelendiğinde enuygun su dolaşım miktarları 28,88 kg/h-39,6 kg/h aralığındaki değerler olup; budeğerlerde kollektör verimleri %76 - %88, depolama su sıcaklığı ise; 44ºC - 38ºC dir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the flow rate of circulating water mass in a plane surface solarwater heater on the storage tank water temperature and efficiency was investigatedexperimentally. According to the experimental results storage tank water temperature riseby an increase in the flow rate of the circulating water but the efficiency increasestheoretically. Experiments were performed by modifying the water flow rate from 28,88kg/h to 90 kg/h in a plane surface solar water heater made by 8 mm copper pipe with awater mass capacity of 3,6 liters. Analyzing the experimental results, it was seen that thebest flow rate is between 28,88 kg/h and 39,6 kg/h, the collector efficiency within thisrange is between %76-%88, temperature of the storage tank water is 44ºC and 38ºC.