Bisküvi üretim proseslerinde HACCP gıda güvenliği sisteminin kurulması ve uygulamaları üzerine bir çalışma
A study on the implamentation of HACCP food safety system in the processes of biscuit production
  1. Tez No: 183281
  2. Yazar: ALİ SERTAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bisküvi üretim proseslerinde Codex Alimentarius modeli ile TS 13001 (TehlikeAnalizi ve Kritik Kontrol Noktalarına (HACCP) Göre Gıda Güvenliği Yönetimi - GıdaÜreten Kuruluşlar ve Tedarikçileri İçin Yönetim Sistemine İlişkin Kurallar) standardınagöre Tehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP) sistemi uygulanmıştır.HACCP Bir gıda ürününün farklı üretim aşamalarında olabilecek tehlikelerinbelirlenmesine ve analiz edilmesine, bu tehlikelerin önlenmesi için gerekli faaliyetlerinbelirlenmesine ve bu faaliyetlerin etkili bir şekilde uygulamaya konulduğunu takipetmeye yarayan bir sistemdir. Bisküvi üretim proseslerinde GMP'le, GHP'ler ve önkoşul programları eksiksiz olarak yerine getirilmiştir. HACCP takımı bisküvi üretimproseslerinde HACCP sistemini kurmuş ve uygulamıştır. HACCP takımı proseslerin herbir aşamasında risk değerlendirmesi yapmıştır. Proseslerdeki Kritik Kontrol noktaları(CCP) tanımlanmış ve kritik kontrol noktalarının izlenmesi için bir izleme sistemioluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Hazard Analysis Critical Control Point (HACCP) system according to theCodex Alimentarius model and Standard of TS 13001 (Management of food safetybased on Hazard Analysis and Critical Control Points (HACCP) - Requirements for amanagement system for food producing organizations and their suppliers) was appliedon the processes of biscuit lines. HACCP is a system which helps to determine andanalyze of possible hazards at different production stages of food and determination ofthe activities to prevent these hazards and their effective applications into the practice.GMPs, GHPs and the Pre-requisite program (PRP) were made on biscit lines. HACCPTeam was assembled by the business operator. HACCP Team developed andimplemented the HACCP system on the processes of biscuit lines. HACCP teamidentified all potential (biological, chemical and physical) hazards that can have anadverse effect on the safety of biscuits. HACCP team conducted a risk assessment ofevery step in the process. Critical Control Points (CCPs) were identified and maintaineda monitoring system in the process.