Beyaz peynirlerde tuz geçişini etkileyen bazı faktörlerin belirlenmesi
Determination of some factors that affects salt immigration in white cheese
  1. Tez No: 183317
  2. Yazar: KEZİBAN GİDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada farklı yağ oranlarına sahip beyaz peynir(tam yağlı, yarım yağlı,yağsız peynir) örneklerinde salamuranın tuz konsantrasyonu (%14-18), salamurasıcaklığı (8-24 ºC) ve salamurada bekletme süresinin (4-10 saat) tuz geçişine etkisiincelenmiştir.Beyaz peynir örneklerinin ve kullanılan salamuranın yukarıdaki parametrelerdışındaki diğer parametreleri sabit tutulmuştur.Beyaz peynir örneklerinde kullanılan salamuranın konsantrasyonu, salamurasıcaklığı ve salamurada bekletme süresindeki artış, tuz içeriğinde artma yönünde birdeğişime neden olmuştur. Beyaz peynir örneklerinin yağ içeriğindeki artış ise tuzoranının azalmasına neden olmuştur.iiBeyaz peynir örneklerinin salamura konsantrasyonu, salamura sıcaklığı vesalamurada bekletme süresi peynir kurumaddesini de doğru orantılı olarak etkilemiştir.Beyaz peynir örneklerinin duyusal analiz sonuçlarına göre %14 tuzkonsantrasyonlu salamurada bekletilen beyaz peynirlerin aromatik profili, %18 tuzkonsantrasyonlu salamurada bekletilen beyaz peynirlere göre daha iyi gelişmiştir.ANAHTAR KEL MELER: Beyaz peynir, salamura, tuz geçişi
Özet (Çeviri)
In this study the diffussion of salt to white cheese samples with differringcontent of fat (full-fatty, medium-fatty, skim cheese), salt concentrations of the brine(14-18%), brine temperature (8-24ºC) and wait times (4-10 hours) in the brine areinvestigated.Other parameters, except these mentioned above, in the white cheese samplesand brine one hold stable.The increase in the brine salt concentration, brine temperature and wait time inthe brine of the white cheese samples led to an increase in salt concentration in thewhite cheese samples. The increase of fat content, led to a decrease in the salt content.The brine concentration, heat and wait time of the white cheese samples had adirect effect on the dry content of cheese .ivAccording to the taste-analysis of the white cheese samples the aroma profileof the cheese kept in brine with 14% salt concentration was better than the samples keptin brine with 18% salt concentration.KEY WORDS: White cheese, brine, diffussion of salt