Dizel motorlarına ilave oksijen verilmesinin motor performansı ve emisyonlarına etkisi
The effect of diesel engines' being given additional oxygen over engine performance and exhaust emissions
  1. Tez No: 183343
  2. Yazar: İRFAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT ÖZDALYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Chemistry, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Genellikle büyük güç ve tahrik istenen yerlerde kullanılan dizel motorları, yüksek verim vedüşük yakıt sarfiyatı nedeniyle binek taşıtlarda da tercih edilmektedir. Dizel motorları ile ilgiliolarak performansı ve emisyonları iyileştirmek için birçok çalışmalar yapılmaktadır. Dizelmotorları özellikle tam yükte silindir içerisinde oksijen yetersizliği nedeniyle atmosfere aşırımiktarda is emisyonu yaymaktadır.Bu çalışmada, tek silindirli bir dizel motorunun emme havası içerisine değişik miktarlarda safoksijen verilerek karışım zenginleştirilmiştir. Değişik yüzdelerde (%22, %23, %24) oksijencezenginleştirilmiş karışımın motor performansına ve egzoz emisyonlarına etkileri deneyselolarak incelenmiştir.Sabit devir ve yükte yapılan deneyler sonucunda emme havasının oksijencezenginleştirilmesiyle bütün Gaz Kolu Konumlarında (GKK) güç ve momentte bir artış, özgülyakıt tüketiminde iyileşme tespit edilmiştir. Ayrıca is emisyonu, hidrokarbon ve karbonmonoksit emisyonları önemli ölçüde azalırken, NOx emisyonlarında artış görülmüştür.Anahtar Sözcükler : Dizel motor, oksijence zenginleştirme, motor performansı,egzoz emisyonları.Bilim Kodu : 626. 10. 01
Özet (Çeviri)
Diesel engines, which are usually used in places where usually big power and drive arerequired, are preferred for automobile as they provide high output and low fuel expense.Many researches have been made about diesel engines in order to improve performance andemissions. Diesel engines, especially in the full load cylinder, emit excessive soot emission tothe atmosphere because of lack of oxygen.In this study, by enabling pure oxygen in different levels inside one-cylindered diesel engine?sintake air, the mixture was made richer. The effects of the mixture made richer in terms ofoxygen with different percentages (22%, 23%, 24%) over engine performance and exhaustemissions were evaluated experimentally.As a result of the experiments made in stable cycle and load, with the enrichment of intake airin terms of oxygen, a power and moment increase in each gas handle position and animprovement in specific fuel consumption were determined. Moreover, an important level ofdecrease in soot emission, hydrocarbon and carbon monoxide and an increase in NOxemissions were determined.Key Words : Diesel engine, enrichments in terms of oxygen, engine performance,exhaust emissions.Science Code : 626. 10. 01