Karabük ilinde yağış sularının depolanarak değerlendirilmesinde maliyet analizi
Cost prise analysis of storing up rain waters in Karabük city
- Tez No: 183344
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Meteoroloji, Science and Technology, Energy, Meteorology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, Karabük şartlarında yağmur sularının değerlendirilip tekrarkullanılabilir hale getirilmesidir. Bu bağlamda 63 ailenin yaşadığı 9 bloktan oluşan örnekbir site ele alınmıştır. Sitenin yağmur suyu kanallarından alınıp sarnıçlarda toplananyağmur suyunun, gerekli temizleme işlemlerine tabi tutulduktan sonra geri dönüşümüsağlanarak konutların sadece helâ yıkama depolarında kullanılması hedeflenmiştir. Buhedefe yönelik Karabük iline mm cinsinden yıllık düşen yağış miktarları dikkate alınarak;sarnıç, hidrofor, çatı hesapları yapılarak maliyet analizi yapılmıştır. Ayrıca yapılanhesaplara ilave olarak sistemin kendisini geri dönüşümü sağlanan yağmur suyu ile amortiedip edemeyeceği araştırılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde sistemin kendisini 12 yıl gibibir süre içinde amorti edeceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reuse of rain waters in Karabuk city. For this reason, a courtconsisting of 9 blocks with 63 family residentars is put into examination. The amount ofrain water taken from the collectors were put into cleaning process, then the processedwater was aimed fort he use of in toilets. A cost analysis fort he collectors, hydrofor androof were made regarding mm rain flow per year in Karabuk city. In addition that, thesystem was investigated for in terms of affordibility itself. At the end of the study, itshowed that the system can afford itself in a 12 years period.