Stokastik iyon kanal küme boyutu ve sıcaklığın tek-bölmeli nöron modeli dinamikleri üzerindeki etkileri
Effects of cluster size of stochastic ion channels and temperature on the dynamics of a single-compartmental neuronal model
- Tez No: 183355
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gerilim-kapılı iyon kanalları, uyarılabilir hücrelerde elektriksel işaretlerin üretilmesinde veyayılmasında büyük bir öneme sahiptir. Kanal gürültüsü, gerilim-kapılı iyon kanallarınınrasgele kapılanmaları tarafından üretilmektedir. Açık kanal sayısındaki dalgalanmalargürültülü membran akımlarına neden olmaktadır. Bu dalgalanmalar; uyarılabilirliğideğiştirebilmekte, kendiliğinden ateşlemeye neden olabilmekte ve spike eşiği, spikezamanlaması ve spikelar arası aralıkların değişebilirliğine yol açabilmektedir. Buçalışmada, farklı membran patch boyutları ve sıcaklıkları için stokastik iyon kanallarınasahip tek-bölmeli bir nöron modelinin tepkileri incelenmiştir. Kanal gürültüsünün etkileri,Jung-Shuai stokastik iyon kanal benzetim algoritması kullanılarak modele dahil edilmiştir.Membran patch boyutu ve sıcaklığın stokastik iyon kanallarına sahip tek-bölmeli nöronmodelinin tepkilerini önemli ölçüde değiştirdiği gösterilmiştir.Elde edilen sonuçlar, membran patch boyutu ve sıcaklığın tek-bölmeli nöron modeldinamiğinin iki önemli parametresi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Voltage-gated ion channels are of a great importance in the generation and propagation ofelectrical signals in the excitable membranes. Channel noise stems from the random gatingof voltage-gated ion channels. Fluctuations of the number of open ion channels result innoisy membrane currents. This fluctuations can modify excitability, cause spontaneousfiring and result in variability of spike threshold, spike timing and interspike intervals. Inthis study, responses of the single-compartmental neuronal model to different membranepatch sizes and temperatures are examined. The effects of the channel noise have beenincluded into the model by using Jung-Shuai stochastic ion channel simulation algorithm.It is shown that both the membrane patch size and the temperature effect substantially theresponses of the single-compartmental neuronal model with stochastic ion channels.The obtained results show that membrane patch size and temperature are two importantparameters of the dynamics of the single-compartmental neuronal model.