Isı girdisi ve kaynak atmosferinin 316L paslanmaz çeliklerin direnç kaynak birleştirmelerine etkisi
An effect of heat input and weld atmosphere on resistance spot weld of 316L stainless steels
  1. Tez No: 183356
  2. Yazar: BAYRAM KOCABEKİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Nokta direnç kaynağı, ince malzemelerin birleştirmesinde, en çok kullanılan birleştirmeyöntemidir. Nokta direnç kaynak kalitesini belirleyen faktörlerden kaynak yüzey görünüşü,dayanım, şekillendirilebilirlik, bağlantı ayrılma biçimi, nüfuziyet ve kaynak iç kusurlarınaetki eden kaynak parametrelerinden kaynak ısı girdisi etkisi araştırılarakdeğerlendirilmiştir. Sanayide üreticiler; nokta direnç kaynak işlemini, bazen azotatmosferinde gerçekleştirirler. Bazen de, kaynak sonrası akım kesilir kesilmez su + %10bor yağı karışımını kaynak çekirdeğinin soğutulmasında kullanırlar. Bunun için, buçalışmada, nokta direnç kaynak işlemi sırasında, farklı kaynak atmosferi ve kaynak sonrasıfarklı soğuma ortamı meydana getirerek kaynak kalitesine etkisinin de araştırılmasıamaçlanmıştır. Bunun için, çalışmada, 316L östenitik paslanmaz çelik nokta dirençkaynaklı bağlantısının çekme makaslama yükü taşıma kapasitesi, sertliği, mikroyapı vemorfolojisi tüm kaynak şartları için tayin edilmiştir.Optimum kaynak kalitesi azot atmosferinde, 20 çevrimlik kaynak zamanı ile eldeedilmiştir. Bağlantının en zayıf bölgesi olarak; tane irileşmesinin meydana geldiği ITABbölgesi olarak bulunmuştur.Sonuç olarak; 316L östenitik paslanmaz çeliklerin nokta direnç kaynak özellikleri,optimum kaynak parametrelerini ve kaynak şartlarını tespit ederek iyileştirilebilir.Anahtar Sözcükler : Nokta direnç kaynağı, 316 L paslanmaz çelik, kaynak kabiliyeti.Bilim Kodu : 626. 20. 01
Özet (Çeviri)
The resistance spot welding is most widely used joining process for sheet materials. Theinfluence of the primary welding parameters affecting the heat input such as; weld time, onthe weld quality such as; surface appearances, weld nugget size, weld penetration, weldinternal discontinuities, strength and ductility was determined. Manufacturers in industriesare sometimes exposed the spot weld nugget in the nitrogen atmosphere during the weldingprocesses of weldment. 10% oil + 90% water solution are also sometimes used cooling ofweld nugget as the weld current-off. Because of this, an effect of different weldatmosphere and different weld cooling condition on the resistance spot weld quality wasalso investigated in detail. Therefore, morphology, microhardness, and tensile shear loadbearing capacity of AISI 316L-316L austenitic stainless steel resistance spot welds weredetermined for all condition.It was found that an optimum weld quality was obtained by using 20 cycles weld on timein nitrogen atmosphere. The primary cause of weakening of the weldment is identified asthe excessive grain growing in heat affected zone (HAZ) of weldment.As a conclusion, the resistance spot weld properties of 316L austenitic stainless steel canbe recovered by determining optimum weld parameters as well as welding condition.Keywords : Resistance spot weld; 316L stainless steel, weldability,Science Code : 626. 20. 01