Kastamonu-Bartın Küre Dağları Milli Parkı'nın optimum yönetim stratejisinin belirlenmesi
Determination of optimum management strategy for Kastamonu-Bartın Küre Mountains National Park
- Tez No: 198223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET DAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Kastamonu-Bartın Küre Dağları Milli Parkı optimum yönetim stratejisininbelirlenmesi amaçlamıştır. Bu amaçla öncelikle milli parkın mevcut durumu SWOT analiziyardımıyla ortaya konulmuş ve milli park yönetimi için alternatif stratejiler geliştirilmiştir.Geliştirilen stratejiler anket yoluyla katılımcılara sunulmuş ve tüm katılımcıların (462 kişi)hemfikir olduğu yönetim stratejisi belirlenmiştir. Alternatif stratejilerin bir mantıkçerçevesinde katılımcılara sunulması ve elde edilen sonuçların yorumlanmasında Konjoint(Tercih) analizinden yararlanılmıştır.Çalışma sonucunda optimum yönetim stratejisinin sahip olması gereken özellikleri anahatlarıyla şöyle belirlenmiştir;Milli park, koruma-kulanım dengeli bir işletim şekline göre yönetilmelidir. Bu amaçlamilli park alanının mutlak koruma zonu ve rekreasyonel kullanım zonu olarak ikiyeayrılması uygundur.iiiÖZET (devam ediyor)Mutlak koruma zonuna girişler sınırlı tutulmalıdır. Rekreasyonel kullanım zonundayalnızca ziyaretçi tanıtım merkezi ve turizm amaçlı birkaç yapının imarına izinverilmelidir.Ziyaretçilere milli park girişlerinde hem rehberlik hizmeti hem de milli park tanıtımkatalogu verilmeli ve bu hizmet karşılığında kişi başına 10 YTL alınmalıdır.Milli park gelirlerinin %70'i milli park ihtiyaçlarına, %30'u yerel halkın ihtiyaçlarınaaktarılmalıdır.Milli park yönetimi, devlet, sivil toplum kuruluşları ve yerel halk birlikteliğindenoluşmalıdır.Anahtar Sözcükler : Kastamonu-Bartın Küre Dağları Milli Parkı, Milli Park YönetimStratejisi ve Planı, SWOT Analizi, Konjoint (Tercih) Analizi.Bilim Kodu : 502.05.01iv
Özet (Çeviri)
In this thesis, determination of the optimum management strategy for Kastamonu-BartınKüre Mountains National Park is aimed. For this aim, firstly, the present situation of thenational park is stated by SWOT analysis and the alternative strategies for the betternational park management are developed. The developed strategies are offered to theinterviewee by questionnaires and the management strategy that all the interviewee (462people) obtained consensus is determined. Conjoint (Preference) Analysis is used duringthe reasonable submission of the alternative management strategies to the interviewee andthe evaluation of the results.As a result of this study, the optimum management strategy determined is outlined asfollows;National Park must be managed according to the balance conservation use. For thispurpose, the national park area must be divided into two usage zones such as absoluteconservation and recreational usage.vABSTRACT (continued)The entrances into the absolute conservation zone must be restricted. Only a few buildingsincluding the visitor center and the tourism purposed ones is allowed to be constructed.Both the guidance service and the national park introduction catalog must be supplied tothe visitors at the entrances of the national park. 10 YTL payment must be taken from eachvisitor for these services.The 70% of the national park income must be used for the park costs by national parkadministration and the 30% of it must be shared by local stakeholders.National park must be managed by the cooperation of government, non-governmentorganization and the local stakeholders.Keywords :Kastamonu-Bartin Küre Mountains National Park, National Park?sManagement Strategy and Plan, SWOT Analysis, Conjoint Analysis.Science Code : 502.05.01vi