Titanyum dioksit üzerine bovin serum albümin adsorpsiyonu
Adsorption of bovine serum albumin onto titanium dioxide
- Tez No: 183373
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKAN KOPAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, titanyum dioksit (TiO2) üzerine Bovin Serum Albüminin (BSA) adsorpsiyondenge ve kinetiği incelenmiştir. Adsorpsiyon hız ve denge deneyleri pH 4, 5 ve 10ortamında 20-40 oC sıcaklık aralığında gerçekleştirilmiştir. Ortam pH'nın azalmasıyla vesıcaklığın artmasıyla adsorpsiyon hızının arttığı bulunmuştur. TiO2 üzerine BSAadsorpsiyonu için optimum koşullar pH 4 ortamında 40 oC olarak belirlenmiştir. BSA'nınTiO2 üzerindeki deneysel denge verileri Langmuir ve Freundlich modelleriylekarşılaştırılmış ve adsorpsiyon kapasiteleri belirlenmiştir. TiO2'in en yüksek adsorpsiyonkapasitesini optimum koşullarda sağladığı belirlenmiştir. Farklı pH ve sıcaklıklarda TiO2üzerine BSA adsorpsiyonunun kinetiği incelenmiş ve birinci mertebe hız kinetiğine uyumsağladığı gözlenmiştir. Ayrıca aynı deneysel koşullar altında protein adsorpsiyonuaçısından TiO2, silisyum dioksit (SiO2) adsorbenti ile karşılaştırılmış ve BSA'nın SiO2üzerinde önemli ölçüde adsorpsiyonu olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the equilibrium and the kinetics of adsorption of Bovine Serum Albumin(BSA) onto titanium dioxide (TiO2) have been investigated. Adsorption rate andequilibrium experiments were done in pH conditions of 4, 5, 10 in a temperature range of20-40 oC. It was observed that the adsorption rate was increasing with decreasing pH andincreasing temperature. Optimum conditions for adsorption of BSA on TiO2 were found at40 oC for pH 4. The experimental adsorption equilibrium data of BSA on TiO2 werecompared with the Langmuir and Freundlich isotherm models and the adsorptioncapacities were determined. It was found out that the maximum adsorption capacity wasattained at the optimum conditions. The adsorption of BSA on TiO2 for different pH andtemperatures was followed first order kinetics. TiO2 adsorption results were compared withsilisium dioxide results for the same experimental conditions, and no appreciableadsorption of BSA was observed onto SiO2.