Tarım makineleri imalatında enerji yönetimi üzerine bir araştırma
A study on energy management in agricultural machinery production
- Tez No: 183407
 - Danışmanlar: PROF.DR. POYRAZ ÜLGER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dünya üzerinde enerji talebi sürekli artarken, enerji kaynakları hızlatükenmektedir. Enerjinin faydalı bir şekilde kullanılması en önemli amaçtır. Bu nedenletüm insanlık bu amaç doğrultusunda mümkün olan en iyi verimlilikte bir enerjiprogramı düzenlemelidir.Belli bir programa bağlı olmadan yürütülen basit işletme tedbirleriyle bazıkuruluşlarda %10'a varan oranlarda tasarruf sağlanabilmektedir. Geniş kapsamlı EnerjiYönetimi programının uygulanması ile enerji tasarrufu çalışmalarına süreklilikkazandırıldığı gibi, tasarruf oranı da %25'i aşabilir.Bu çalışmada, tarım makinaları imalatı yapan işletmelerde Enerji yönetimi ileilgili uygulamalar araştırılmıştır. Bu işletmelerde Enerji yönetiminin uygulanmadığıgörülmüştür. Eğer enerji yönetim programı daha iyi uygulanırsa, enerji tasarrufukonusunda önemli başarılar elde edilebileceği ve bu önlemlerin işletme ekonomisinemali açıdan olumlu etkiler sağlayacağı sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler :Enerji, Tarım Makinaları, Enerji Yönetimi, Enerji Etüdü,Enerji Tasarrufu, Verimlilik.
Özet (Çeviri)
Energy sources available in the world are consumed rapidly, while the energydemand has been and will continue to increase. Efficacious use of the energy is theforemost goal. Therefore, all araund the world, energy consumption program should beorganized to achieve the best possible efficiency for this purpose.It is possible to obtain up to 10 % savings in some of the institutions, with thehelp of simple executive measures, which are conducted without any program. Energysaving studies can gain a continuity and savings rate can exceed 25 % with theapplication of an extensive Energy Management program.Practices related to the Energy Management in enterprises, which produceagricultural machinery, were investigated in this study. Apparently, an EnergyManagement is not applied in these enterprises. If the energy management program canbe applied precisly, considerable successes can be realized in energy savings and thesemeasures may have positive effects on the enterprises' economy.Key Words : Energy, Farm Machinery, Energy Management, Energy Audit,Energy Saving, Efficiency.