Trakya ve Kuzey Ege'de organik ve konvansiyonel yağlık zeytin üretim ekonomisi ve pazarlaması
Production economics and marketing of organic and conventional oily olive in Thrace and Northern Aegean regions: Comperative analysis
  1. Tez No: 183408
  2. Yazar: İSMAİL EMRE KARSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma; Trakya ve Kuzey Ege bölgesinde konvansiyonel ve organik yağlıkzeytin üretiminin genel yapısı, üretim ekonomisi, pazarlama kanalları ve sektörüngelecekte olası değişim ve gelişim sürecini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın ana materyalini 2005-2006 üretim sezonunda bölgede üretimfaaliyetinde bulunan üreticilerle yüz yüze görüşmeler yoluyla doldurulan anketformlarından elde edilen orjinal veriler oluşturmuştur.Araştırma kapsamına yaygın olarak organik yağlık zeytin üretimi yapan toplam 9köyün tamamı dahil edilirken; yine aynı sayıda benzer özelliklere sahip konvansiyonelüretim yapan köy de kıyaslama kolaylığı sağlaması açısından gayeli olarak seçilmiştir.Araştırma bulgularına göre organik üretimin yaklaşık %20 civarında daha karlıolduğu hesaplanmıştır. Verim arttırıcı organik gübrelerin ve çevreye zarar vermeyenilaçların daha yaygın kullanılmasıyla birlikte yakın gelecekte organik üretime geçişinönemli düzeyde artabileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was done to be determined the general sturucture, productioneconomics, marketing channels and possible development oppertunities of oily oliveproduction both organic and conventional in the near future in Thrace and NorthearnAegean regions.The main material of this resarch has been obtaired originally by face-to-faceinterviewing via using questionnaries with the oily olive producers during 2005-2006production season.The 9 villages were detesmined which have being activited organic oily oliveproduction prevalently during research period. Also the same number of conventionallactivated villages have been choosen via qayeli sampling method for the purpose of easilyrealizing comparative analysis.According to the research findings, it was calculated that organic productionapproximately %20 higher than conventional production consequently, it could be saidthat due to applying effectively using yield increasing methods such as; organic fertilizersotganic plant protection materials, the organic oily olive production could be increasingon a noticeable higher level in the near future.