Kapıdağ Yarımadası zeytin alanlarında yapılan toprak analizleri ve gübre önerileri üzerinde bir araştırma
A research on soil analysis and fertilizer suggestions for olive areas of Kapıdağ Peninsula
- Tez No: 183440
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu Araştırma, Kapıdağ yarımadasındaki zeytin alanlarından alınan 571 adet toprakörneğinin bazı fiziksel ve kimyasal (pH, tuz, organik madde, bünye, kireç, yarayışlı fosfor,yarayışlı potasyum) özelliklerinin belirlenmesini ve değerlendirilmesini kapsamaktadır.Bu çalışmada, yapılan analiz sonuçlarından yararlanılarak gübre önerilerinideğerlendirmek, çeşitli analizler yönünden yarımadanın verimlilik durumunu ortayakoymak ve ileride yapılacak olan çalışmalara ışık tutmak amaçlanmıştır.Kapıdağ yarımadası toprakları organik madde bakımından fakirdir. pH değerleri vekireç oranları düşük olan toprakların yarayışlı fosfor miktarları da yüksek seviyedebulunmuştur. Yarımadayı oluşturan topraklar bünye bakımından tınlı ve killi tınlı tekstüresahiptir.Yarımadanın ekonomik yapısı tarıma, özellikle zeytin yetiştiriciliğine dayanmaktadır.Sofralık olarak değerlendirmeye yönelik yapılan zeytin yetiştiriciliği, yörede mono kültürbir tarım özelliği göstermektedir. Kapıdağ yarımadasının tarım alanlarının %55'indezeytin tarımı yapılmaktadır. Zeytin ağacı varlığı 962.000 adet olup 4.195 ha'lık bir alanalan işgal etmektedir. Balıkesir ili içerisindeki payı %5.3 ile zeytin yetiştiriciliğinde bölgeekonomisi için büyük önem arz etmektedir. Zeytin yetiştiriciliğinde gübre kullanımı enönemli girdilerden biridir. Yörede gübre ihtiyacı kooperatiflerden ve gübre bayilerindentemin edilmektedir. İlde 2000 yılı itibariyle gübre tüketimi 115.150 ton olup aynı yılTürkiye tüketimi 5.211.700 ton olarak gerçekleşmiştir. Erdek ilçesinde 2003 yılındatüketilen gübre miktarı 410.350 kg iken, bu rakam 2005 yılında 5.587.550 kg'a kadarulaşmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Zeytin (Olea Europaea L.), Kapıdağ Yarımadası, Erdek,fosfor, potasyum.
Özet (Çeviri)
This research consists of determination and evaluation of physical and chemicalproperties (pH, salt, organic material, texture, lime , available K2O and available P2O5) for571 soil samples which were taken from Kapidag Peninsula.The objectives of this research is to evaluate of fertilizer suggestions by using resultsof performed analysis, to determine of yield situation of Kapidag Peninsula and to finduseful information for advanced studies.Olive lands of Kapıdag Peninsula is poor in respect of organic material. On the otherhand, pH values and lime ratio was found as low and available P2O5 was found as highlevel. These lands have loamy and clayey loamy texture.Economical structure of the Peninsula based on Olive Production. Olive production fortable consumption shows mono-culture agriculture structure in the Peninsula. Oliveproduction is performed in 55 % of olive lands of Kapidag Peninsula. Number of olivetrees is 962.000 and 4.195 ha area is occupied. This area has a share in 5.3% of oliveproduction of Balikesir city therefore it has big importance for this region. One of themost important input for olive production is fertilizer. Fertilezer in Kapidag Peninsula isprovided from cooperatives and fertilizer dealers. Fertilizer consumption in Balikesir citywas 115.150 tons in 2000 while Turkey consumption was 5.211.700 tons. While fertilizerconsumption in Erdek was 410.350 kg in 2003, consumption increased to 5.587.550 kg in2005.KEYWORDS: Olive, Kapidag Peninsula, Erdek, phosphor, potassium.