Isısal uyarımlı iletkenlik metodu ve tabakalı tek kristal yapılı yarıiletkenlerdeki uygulaması
Thermally stimulated conductivity (tsc) method and its application on layered single semiconductors
- Tez No: 183448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, optik ve elektriksel özellikleri nedeniyle optoelektronik aletlerde yaygınkullanımı olan talyum kalgonitlerinden TlGaSe2 ve TlGaS0.5Se1.5 kristallerindeki kusurlarınIsısal Uyarımlı İletkenlik (TSC) yöntemi ile tespiti amacıyla yapılmıştır. Bu tezde Isısaluyarımlı iletkenlik yönteminin teorisi, gerekli deney düzeneği, numunelerin hazırlanmasınınyanısıra ve deney sonuçlarından kristal kusurlarına ilişkin bazı parametrelerinin (aktivasyonenerjisi, tuzak yakalama kesiti ve tuzak yoğunlukları) nasıl elde edildiği incelenmiş vebulunan sonuçlar açıklanmıştır.TlGaSe2 numunesinde 98 ve 130 meV (sırasıyla 120.2 ve 153 K) aktivasyon enerjisinesahip kristal kusurlardan kaynaklanan tuzaklanma merkezleri tesbit edilmiştir. Bu tuzakmerkezlerine ait tuzak yakalama kesitleri sırasıyla 2.3 Ã 10 â24 ve 1.8 Ã 10 â24 cm2 ; tuzakyoğunlukları ise sırasıyla 1.4 Ã 1014 ve 3.8 Ã 1014 cm -3 olarak bulunmuştur. TlGaS0.5Se1.5numunesinde ise aktivasyon enerjisi 650 meV (216.8 K) tuzaklanma merkezi tesbit edilmiştir.Bu tuzak merkezine ait tuzak yakalama kesiti sırasıyla 8.55 Ã 10 â18 cm2 ve tuzak yoğunluğuise 7.15 Ã 1016 cm -3 olarak bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Thallium chalcogenides received a great deal of attention due to their optical andelectrical properties in view of possible optoelectronic device applications. TlGaSe2 veTlGaS0.5Se1.5 crystals? defect centers were analyzed by Thermally Stimulated Current (TSC)method. The theory of TSC, sample experimental setup and sample preparation wereexplained. Then, some parameters such as; activation energy, capture cross section,concentration of trap centers were found from the results of experiments.TlGaSe2 has trapping centers casued by crystal defects with activation energies of 98and 130 meV (respectively 120.2 and 153 K). These trapping centers have capture crosssections of 2.3 Ã 10 â24 ve 1.8 Ã 10 â24 cm2 and concentrations of 1.4 Ã 1014 and 3.8 Ã 1014 cm -3respectively. Only one trapping center was detected in TlGaS0.5Se1.5 with activation energy of646 meV (120.2 K). This trapping center has a capture cross section of 8.55 Ã 10 â18 cm2 andconcentration of 7.15 Ã 1016 cm -3 .