Refunctioning of old tanneries in Kuşadası, Aydın
Aydın-Kuşadası'ndaki tabakhane yapılarının yeniden işlevlendirilmesi
- Tez No: 183461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE HAMAMCIOĞLU TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalı ma Ku adası, Aydın'da eski tabakhane bölgesinde yer alan tabakhaneyapılarının belgelenmesi, analizi, de erlendirilmesi ve varlıklarını sürdürebilmeleriiçin yeniden i levlendirilmelerine yönelik öneri geli tirilmesini amaçlamaktadır. Bubölgenin korunması için, alanı 49 yıllı ına Kültür ve Turizm Bakanlı ı'ndankiralayan firma (Göç-Tur) tarafından bir uygulama projesi geli tirilmi tir. Bu tezkapsamında, Göç-Tur Firmasının hazırladı ı proje de erlendirilmekte ve bölgeninkorunması için bilimsel bir yakla ım geli tirilmektedir. Bölge için do ru i levinhangisi olaca ının kararının, tek yapı ve alan ölçe indeki de erlendirmeleredayanması gereklidir. De erlerin ve sorunların anla ılabilmesi için ayrıntılı analizçalı malarının yapılması bir önko uldur. Yeni i lev belirlenirken; çevregereksinimleri, yeniden kullanım tercihleri, kuramsal gereklilikler ve ta ıyıcı sistemverileri göz önüne alınmalıdır.Ku adası'nın kültürel mirasını olu turan yapılar, kitle turizmi ve planlamayetersizli i sonucunda sürekli zarar görmektedir. Bu ba lamda, eski tabakhanebölgesi, hala korumakta oldu u mütevazi tasarım özellikleri, özgün dolu-bo dengesive insan ölçe ine yakınlı ı ile Ku adası için önemli bir potansiyeldir. Ayrıca,tabakhane yapıları aracılı ı ile belgelenen geleneksel deri üretim sürecinin kendisi debir de erdir.Yeniden i levlendirme kararları ayrıntılı analiz ve de erlendirme evrelerisonucunda de il de daha çok i veren tercihleri do rultusunda belirlendi inde, bukararlar bölgenin potansiyeli ile uyumlu olmayabilir. Tabakhane bölgesi için uyguni lev, kentsel ve belge de eri, ve mekansal ve ta ıyıcı sistem sorunları belirlendiktensonra ça da koruma kuramları çerçevesinde netle tirilmi tir. Sonuç olarak,tartı ılan tabakhane bölgesinin deri ürünleri ile ba lantılı bir ticaret alanı olaraki levlendirilmesi uygun görülmü tür.
Özet (Çeviri)
This study aims to survey, analyse and evaluate the old tannery site inKu adası, Aydın; and to propose a refunctioning scheme for the continuation of itssurvival. An application project for the conservation of this site has been developedby Göç-Tur Firm, which has rented the site from the Ministry of Culture andTourism for 49 years. This thesis questions Göç-Tur?s project and develops anacademic approach for the conservation problem. It claims that determination of anappropriate function for the site should be based on evaluations at tannery unit andsite scales. Detailed analysis is a prerequisite for understanding of values andproblems. The refunctioning scheme should consider urban requirements, reusepreferences, theoretical scope and structural necessities.The built cultural heritage in Ku adası has been continuously damaged as aresult of mass tourism and the absence of forward planning. Within this context, theold tannery site is a significant potential for Ku adası as it still preserves the modestdesign character based on human scale and the original solid-void organization withminimum alterations. Moreover, the traditional leather production processdocumented via these tanneries is itself a value.When refunctioning decisions are determined mostly with the employerpreferences rather than detailed analysis and evaluation phases, these decisions maybe incompatible with the case potential. In turn, the appropriate function for thetannery site has been clarified after deciphering its urban and documentary values;and also spatial and structural problems within the frame of contemporary theory ofconservation. Consequently, refunctioning of the discussed tannery site as acommercial district with the association of leather goods has been achieved.