An evaluation of non-classroom spaces of private elementary schools in İzmir: Investigating factors affecting interactions among students
İzmir'deki özel ilköğretim okullarında sınıf dışı mekanların değerlendirilmesi: öğrenciler arası etkileşime etki eden faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 183470
  2. Yazar: ALTUĞ KASALI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEHMİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalı ma zmir'deki özel ilkö retim okullarındaki, ö renciler arasındaetkile imlerin gerçekle ti i sınıf dı ı mekanları incelemektedir. Ö rencilerin serbestzamanlarında tercih ettikleri sınıf dı ı mekanlarda, ö rencilerin ö renme süreçlerinekatkıda bulunabilecek etkile imler gerçekle ebilmektedir. Ö rencilerin serbestzamanlarındaki mekan ve aktivite tercihleri, okullardaki sınıf dı ı mekanlaraodaklanılarak ara tırılmı tır. Çoklu alan çalı ması metodu uygulanmı tır. Çalı ılanörnekler, e itim programlarıyla birlikte iç ve dı mekanları dikkate alınarak,zmir'deki özel ilkö retim okulları arasından seçilmi tir. Alan çalı malarındakullanım a amasında de erlendirme teknikleri kullanılmı tır. Ara tırma sonucunda,okullardaki farklılıklara ra men, ö rencilerin serbest zamanlarını birbirleriylegeçirmek istedikleri belirlenmi tir. Ö renciler serbest zamanlarını, okul içinde buetkile imlere olanak sa layan mekanlarda geçirmeyi tercih ettikleri görülmü tür. Buçalı ma, ilkö retim ö rencilerin serbest zamanlarında tercih ettikleri aktivitelerin vemekanların bir listesini sunmaktadır. Ara tırma, ö rencilerin serbest zamanlarındatercih ettikleri yerlerin iç ve dı mekan ba lamında okuldan okula de i ti inigöstermi tir. Ara tırma sonuçlarına göre ö renciler her örnekde farklı sıklıklardaolmasına ra men benzer aktiviteleri tercih etmekte ve ö rencilere farklı iç ve dımekan seçenekleri verildi inde, ö rencilerin bu mekanlar arasındaki farkınbilincinde olarak, daha fazla çe itlilik sunabilen mekanı seçme e iliminde olduklarıgözlenmi tir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of non-classroom spaces of elementary schoolbuildings where informal interactions among students take place in the example ofprivate elementary schools in zmir, Turkey. The non-classroom spaces that studentsprefer during their free times are important in the way they facilitate peerinteractions which may contribute to informal learning processes. The elementaryschool students? space and activity preferences were investigated in their free timesby focusing on non-classroom spaces of school buildings. Multiple case study methodis used. The cases were selected among private elementary schools in zmir based ontheir educational programs and based on their characteristics of indoor and outdoornon-classroom spaces. Post-occupancy evaluation (POE) techniques were used tocollect data. The research indicated that regardless of differences among schools,students want to interact with their friends during breaks. Students prefer to spendtheir free time at places that facilitate these interactions. This study provides a brieflist of activities and places that students prefer during their free time. There isevidence suggesting that places where students prefer to spend time differ from oneschool to another in terms of indoors and outdoors. The research indicates thatstudents involve in similar activities with different frequencies in schools studied andin case when students are given a choice between indoor and outdoor spaces withdifferent degree of variety they are conscious of the difference and they tend to pickspaces which offer higher variety.