Hydrothermal synthesis and characterization of ethylenediamine-containing molybdenum oxides
Etilendiamin içeren molibden oksitlerin hidrotermal sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 183471
  2. Yazar: ÖZGÜL GÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHTAP EANES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son zamanlarda organik-inorganik melez materyallerinin hidrotermal sentezive karakterizasyonu büyük ölçüde ilgi çekmektedir.Yeni bir organik-inorganik melez materyali olan [Cu(en)MoO4] hidrotermalyöntemle mavi kristal olarak sentezlenmiştir. Na2MoO4·2H2O, CuCl2·2H2O, NaCl,etilendiamin ve su karışımı 23 mL otoklavlara konuldu ve 170ºC'de 72 saat boyuncaısıtıldı. Bileşik a = 7.6743(15) Å, b = 9.4364(19) Å, c = 9.9538(2) Å, β = 72.266(3)°, V =686.6(2) Å3 birim hücre boyutlarında, dört formül birimi içeren monoklinik sisteminP2(1)/c uzay grubunda kristallenir. Yapı {MoO4} düzgün dörtyüzlü ve {CuN2O4}düzgün sekizyüzlülerinden oluşmaktadır. Her bir düzgün sekizyüzlü bakır çifti{Cu2O2} etkileşimi ile köşe paylaşımlı iki çekirdekli birim oluşturur. Bu iki çekirdeklidüzgün sekizyüzlü birimler köprü yapan {MoO4} ile tabakalı bir yapı oluşturacak birşekilde birbirine bağlanır.Bilinen melez materyali olan [Cu(en)2]2[Mo8O26]'nin mor kristallerihidrotermal olarak farklı reaksiyon koşullarında elde edilmiştir. Na2MoO4·2H2O,CuCl2·2H2O, NH4Cl, etilendiamin ve su karışımı otoklava konuldu ve 170ºC'de 72saat boyunca ısıtıldı. [Cu(en)2]2[Mo8O26], a = 13.516(3) Å, b = 15.548(3) Å, c =16.725(3) Å, V = 3514.7(12) Å3 birim hücre boyutlarında, sekiz formül birimi içerenortorombik sistemin Pbca uzay grubunda kristallenir. Yapı [Cu(en)2]2+ grupları ilebağlanmış γ-[Mo8O26]4-`den oluşur. Her bir γ-[Mo8O26]4- birimi iki [Cu(en)2]2+ birimiile kovalent etkileşim oluşturur.Yeşil ve siyah kristaller (NH4)6Mo7O24·4H2O, CuCl2·2H2O, H2C2O4·2H2O veH2O karışımının farklı oranlarda kullanılmasından oluşmuştur. (NH4)6Mo7O24Ö¼4H2O,KVO3, Zn(C2H3O2)2, NaCl, etilendiamin ve H2O'nun reaksiyonu ile sarı kristallerelde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, hydrothermal synthesis and characterization of organic-inorganichybrid materials has attracted great attention.A novel organic-inorganic hybrid material, [Cu(en)MoO4], washydrothermally synthesized as blue crystals. A mixture of Na2MoO4·2H2O,CuCl2·2H2O, NaCl, ethylenediamine and water was loaded into a 23 mL autoclaveand heated at 170ºC for 72 h. The compound crystallizes in the space group P2(1)/c ofthe monoclinic system with four formula units in a cell of dimensions a = 7.6743(15)Å, b = 9.4364(19) Å, c = 9.9538(2) Å, β = 72.266(3)°, V = 686.6(2) Å3. The structure iscomposed of {MoO4} tetrahedra and {CuN2O4} octahedra. Each pair of copperoctahedra forms a binuclear edge-sharing unit through a {Cu2O2} interaction. Thebinuclear octahedral units are interconnected through the bridging {MoO4} yielding alayer structure.Purple crystals of a known hybrid material, [Cu(en)2]2[Mo8O26], washydrothermally obtained under different reaction conditions. A mixture ofNa2MoO4·2H2O, CuCl2·2H2O, NH4Cl, ethylenediamine and water was loaded into theautoclave and heated at 170ºC for 72 h. [Cu(en)2]2[Mo8O26] crystallizes in the spacegroup Pbca of the orthorhombic system with eight formula units in a cell ofdimensions a = 13.516(3) Å, b = 15.548(3) Å, c = 16.725(3) Å, V = 3514.7(12) Å3. Thestructure consists of γ-[Mo8O26]4- linked through [Cu(en)2]2+ groups. Each γ-[Mo8O26]4- unit forms covalent interactions with two [Cu(en)2]2+ units.Green and black crystals were obtained from the reaction of(NH4)6Mo7O24·4H2O, CuCl2·2H2O, H2C2O4·2H2O and H2O with different ratios. Viathe reaction of (NH4)6Mo7O24Ö¼4H2O, KVO3, Zn(C2H3O2)2, NaCl, ethylenediamine andH2O, yellow crystals were obtained.