Tasarımda ara bölge arayışları
Research of in between places in design
- Tez No: 183504
- Danışmanlar: UZM. KENAN GÜVENÇ, Y.DOÇ.DR. AYŞEN ÇELEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma tasarımsal olan ne varsa her şeyde, görsellik ve yüzeysel etkiyeindirgemelerde bile ara bölgelerin tartışılabilir kılınmasını amaçlamaktadır.Bu amaç, ara bölgelerin her koşulda, olayda ve durumda belirip kaybolabilmepotansiyeli olduğu varsayımına dayanmaktadır. Bu varsayım, etik olarak iyi vekötüyü, mantık olarak doğru ve yanlışı, matematik olarak pozitif ve negatifi birparadoksun girdabına sürükleyebilir güçtedir.Ara bölgelerin doğası ile başlayan birinci bölümde, ara bölgeleri tanımlamayaya da netleştirmeye çalışıldıkça onlardan uzaklaşılacağı, tanımlama çabalarınınsonuçsuz kalacağı üzerinde durulmuş, ara bölgelerin tanımlı olmayan bölgelerolduğu tanımı yapılmıştır.Ara bölgelerin ancak arayışlar ile araştırılabileceği ön kabulü ile Katman-Arabaşlığı altında Şekil Zemin İlişkisi, Zemin, Geçiş-Giriş-Çıkış-, Sınır, Eşik, İç-Dış veZaman-Ara başlığı altında Kalıp ve Pozitif-Negatif İlişkisi, Deformasyonlar,Deformasyon Türleri, Geçicilik, Eklem, Süsleme, Kukla alt başlıkları yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make questionable the in-between areas even inreductions to visuality and superficial effects in everything related to design.This aim is based on the assumption that the in-between areas have the potential ofappear and disappear in every conditions and situations. This assumption has thepower of sweeping the good and bad ethically, right and wrong logically and positiveand negative mathematically to a complexity.Beginning with the nature of the in-between areas in the first part of the study, it isseen that one is drawn away from it as it is tried to define the in-between areas. It isalso mentioned that defining of the in-between areas was ineffective and as a resultthe in-between areas were described as indefinable.It is assumed that the in-between areas can only be investigated with pursuits. On thebasis of this assumption, Figure-Ground relationship, Ground, Transition-Entrance-Exit, Boundary, Threshold, and Inner-Outer topics were discussed under the maintopic of Layer-In between. Mold and Positive - Negative relationships,Deformations, Deformation Types, Temporality, Articulation, Ornament, Puppettopics were discussed under the main topic of Time-In between.