Alışveriş mekanlarının gelişim süreci örneklem:Eskişehir
The development progress of shopping places case study; Eskişehir
- Tez No: 183509
- Danışmanlar: DOÇ. SADUN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İşletme, Architecture, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ALIŞVERİŞ MEKANLARININ GELİŞİM SÜRECİÖRNEKLEM:ESKİŞEHİRMimar Meral Gökdoğan CelalÖZETBu çalışmada, Eskişehir kentinde açılacak alışveriş merkezlerinin, mevcutalışveriş mekanları üzerindeki olası etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, Eskişehirkentinde birbiri ardına açılacak olan organize alışveriş merkezlerinin açılmasındanhemen önceki dönemde, kentin ilk kuruluş yıllarından bu yana süregelen gelenekselalışveriş mekanlarının ve alışveriş alışkanlıklarının tespit edilmesi ve bu merkezlerdenne derecede etkileneceğinin belirlenmesidir. Çalışma giriş ve sonuç bölümleri de dahilolmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, konunun kısacatanıtılması, ikinci bölümde; alışveriş kavramı ve alışveriş merkezlerinin tanımları,tarihsel gelişimleri, sınıflandırılmaları, yer seçimi kriterleri, tüketici davranışları vealışveriş mekanlarındaki değişimin nedenlerine ayrıntılı bir biçimde yer verilmiştir.Üçüncü bölümde Eskişehir'deki ticaret eyleminin gelişim süreci , mevcut ticaret bölgesive yeni alışveriş merkezleri ile ilgili bilgi verilmekte ve yeni merkezlerin, mevcutalışveriş dokusuna olası mekansal etkileri irdelenmektedir. Sonuç bölümünde ise eldeedilen sonuçlar doğrultusunda kentin geleneksel alışveriş mekanlarının değişim vedönüşüme uğrayarak kimliğini kaybedeceği endişesi vurgulanmakla birlikte bu alışverişmerkezlerinin de tamamen reddedilemeyeceği belirtilmektedir.Tez çalışmasına başlandığı zamanda, açılacak merkezlerle ilgili somut bilgilereulaşmanın daha kolay olacağı düşünülmekteydi, ancak merkezlerin inşaa aşamasındakigecikmeler ve bünyelerinde yer alacak işyerlerinin hangileri olacağı sorularına karşırekabet ortamında net yanıtlar alınamaması tez çalışmasının argümanlarını kısıtlamıştır.Sonuçlar daha çok saptamalar ve tahminler üzerinden belirlenmiştir. Bu durumunolumlu yönü ise bu konuda ileride yapılacak çalışmalara alt başlık oluşturması açısındanönemlidir. Bu çalışmada, 2006 Ekim ayı itibari ile Eskişehir kentinde organizemerkezlerin açılmasından hemen önceki durum saptanarak, konu ile ilgili araştırmalardevam ettiği sürece başvurulacak bir kaynak olarak literatüre eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE DEVELOPMENT PROGRESS OF SHOPPING PLACESCASE STUDY; ESKİŞEHİRMimar Meral Gökdoğan CelalSUMMARYThe topic of this study is to examine the probable effects of the shopping centerswhich are planned to be established in Eskişehir City in the near future on the existingshopping areas. The aim of the study is to determine the consumation habits andtraditionel shopping areas just before the opening of the new organized shoppingcenters. The study contains of four chapters, including the introduction and conclusion.The introduction chapter briefly explains the topic and the aim of the study and thesecond chapter contains of the definitions, historical evolution, clasifications andplacement criterias of the shopping centers, and outline the factors effecting consumerbehaviour. In the third chapter, information about; the evoluation of trade in EskişehirCity, existing trade areas and new shopping centers is given, and causes of thetransformation at shopping places and also the probable effects of the new shoppingcenters on the existing shopping texture is questioned. On the conclusion chapter, in thedirection of the findings of this study the worry of city?s traditional shopping areasloosing its identity because of changing and transformation is emphasized, on the otherhand the shopping centers can not completely be denied.At the time of starting to study on this thesis, it was thought that it would beeasier to reach concrete knowledge about the opening shopping centers, but the delayson the construction period and being unable to get certain answers for which brands willbe on those shopping centers in the circumstances of competition restricted thearguments of this study. The results are rather designated from conclusions andconjectures. The positive side of this situation is, it is important that this study will be asubtitle for the probable studies about this subject in the future. In this study a sourcethat can be appealed to as long as such researches go on, is added to the literature bydetermining the circumstances at October, 2006 just before the opening of the shoppingcenters in Eskişehir.