Mikrodenetleyici kullanarak yumurta üretme çiftliğinin ısı, aydınlatma ve su kontrolünün gerçekleştirilmesi
The control of heating, lighting and water system of an egg farms using a microcontroller
  1. Tez No: 183508
  2. Yazar: FATMA KAVAK İYİLİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH FADIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
MİKRODENETLEYİCİ KULLANARAK YUMURTA ÜRETME ÇİFTLİĞİNİNISI, AYDINLATMA VE SU KONTROLÜNÜN GERÇEKLEŞTİRİLMESİFatma KAVAK İYİLİKÖZETBu tez çalışmasında, 20000 tavuk kapasiteli bir yumurta üretme çiftliğinin soğutma,havalandırma, aydınlatma ve su sistemlerinin kontrolü mikrodenetleyici kullanılaraktasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada Microchip firmasının PIC16F870 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır.Otomasyonun farklı çalışma senaryoları için yazılan dört ayrı alt program bir PIC16F870içerisine yüklenmiştir. Endüstriyel sistem kontrolü için mikrodenetleyici kullanılmasıyla,tasarımı kolay ve maliyeti oldukça düşük bir kontrol sistemi elde edilmiştir.Sistem çalışırken sisteme ait olan bilgilerin sürekli olarak LCD ekrandagözlemlenmesi sağlanmıştır. Otomasyonu işleminde gerekli olan saat ve tarih bilgilerinisağlamak için PCF8583 ( Philips firması tarafından üretilen ) gerçek zaman entegresi,sıcaklık bilgilerini elde etmek için Dallas firmasının DS18B20 sıcaklık sensörü, suotomasyonu için sıvı seviye tespit rölesi ve aralarında 30m mesafe bulunan su kuyusu vesu deposu arasındaki iletişimi sağlamak içinde RF alıcı-verici modül kullanılmıştır.Otomasyon için gerekli mikrodenetleyici programı Picbasic Pro ve Pic Assemblykomutları kullanılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE CONTROL OF HEATING, LIGTHING AND WATER SYSTEM OF AN EGGFARMS USING A MICROCONTROLLERFatma KAVAK İYİLİKSUMMARYIn this study; the control of heating, lighting and water systems of an egg farms,which has a capacity of 20000 chickens has been designed and realized by using amicrocontroller.A PIC 16F870 microcontroller is used. and four different subprograms aredeveloped for different working scenarios of automation. A control system, which has aneasier design and lower cost, has been attained by using a microcontroller.The status of the system is given on LCD display continuously while the system isworking. In the automation, a PCF8583 IC ( produced by Philips ) is used to obtain realtime and date information, DS18B20 (produced by Dallas) ICs are used to measuretemperature, water level in a water storage tank is controlled by a liquid level fixing relay,water level information in the storage tank is sent to the microcontroller by means of a RFtransmitter-receiver.In the automation, the microcontroller is programmed by using PIC Basic Pro andPIC assembly commands.