Ergene Nehrinde'ki ağır metallerin ekstraksiyon metodu ile tayini
Determination of heavy metals in Ergene River by extraction method
  1. Tez No: 183511
  2. Yazar: YEŞİM GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİLHAN FEYİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, Trakya Bölgesi'nde bulunan Ergene Nehri'nin endüstriyelatıklar sonucunda oluşan, özellikle ağır metalce kirliliğinin tespit edilmesiamaçlanmıştır.Bu amaçla dört kritik noktadan belirli periyotlarla numuneler alınmış venumuneler için çeşitli parametreler tayin edilmiştir.Deneysel çalışmalar Ekim 2005 -Mart 2006 dönemini kapsamaktadır.Araştırmalar için numuneler, Ergene Nehri'nin geçtiği Ulaş Mevkii, AşağıSevindikli Köyü, İnanlı Köyü ve Lüleburgaz istasyonlarından olmak üzere altı ayboyunca su ve çamur örnekleri alınarak çeşitli kimyasal işlemler sonrası atomikabsorpsiyon spektrofotometresinde ağır metal analiz tayinleri yapılmış ve zamaniçindeki değişim gözlenmiştir.Yapılan ölçümler sonucunda Ergene Nehri'nde ağır metal kirliliği tespit edilmişve bir an önce kirletici kaynaklara ilişkin gerekli önlemlerin alınması gerektiğisonucuna varılmıştır. Bu durumda, insan ve çevre sağlığı açısından tehlike arz ettiği gözönüne alınarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to determine presence of heavy metal pollution due toindustrial wastes in Ergene River of Thrace Region.For this purpose, from four critical points samples have been taken at certainintervals and for these samples various parameters have been set.Experimental studies cover a period between October 2005 - March 2006.During six months, water and sludge samples were collected from Ulaş Place,Aşağı Sevindikli Village, İnanlı Village and Lüleburgaz stations where Ergene Riverpasses by.After some chemical treatments, these samples were subjected to atomicabsorption spectrophotometer for heavy metal analysis, and the variation of resultsin time has been observed.As a result of the measures, it has been proved that heavy metal pollution isexisting in Ergene River and it has been concluded that it is necessary to takeprecautions related to polluting sources as soon as possible. In this situation, varioussuggestions has been put forward by regarding that it is dangerous in terms of humanand the environment health.