Kültürü yapılan insan lenfositlerinde triasulfuron'un genotoksik etkileri
Genotoxic effects of triasulfuron in cultured human lymphocytes
  1. Tez No: 183528
  2. Yazar: FULYA DİLEK GÖKALP MURANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİSUN KAYMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tezin cinsi: DoktoraTezin Adı: Kültürü Yapılan İnsan Lenfositlerinde Triasulfuron'un Genotoksik EtkileriHazırlandığı Üniversite: Trakya ÜniversitesiEnstitü: Fen BilimleriAna Bilim Dalı: BiyolojiBu çalışmada sulfonylurea herbisitlerinden biri olan Triasulfuron'un, in vitro insanperiferik kan lenfosit kültüründe; kromozom aberasyonları (KA), kardeş kromatid değişimleri(KKD) ve mikronukleus (MN) test yöntemleri kullanılarak genotoksik etkileri araştırıldı.Kültürler, herbisitin farklı konsantrasyonları ile (5, 10, 50, 100 ve 200 µg/ml) 24 ve 48saat süre ile muamele edildi. Herbisit, kullanılan hiçbir konsantrasyonda kromozomaberasyon frekansını arttırmadı. 24 ve 48 saat muamele süresinin her ikisinde deTriasulfuron'un kullanılan en yüksek konsantrasyonu (200 µg/ml) mikronukleus frekansını,ve tüm konsantrasyonları kardeş kromatid değişim frekansını anlamlı olarak arttırdı. Buherbisit aynı zamanda mitotik indeksi (MI), sitokinezi-blok proliferasyon indeksi (CBPI) veproliferasyon indeksini (PI) anlamlı olarak azalttı.Triasulfuron'un in vitro muameleli insan periferik kan lenfosit kültüründe; KAfrekansını arttırmadığı için klastojenik olmadığı saptanmıştır. Ancak KKD frekansınıindüklediği, mitotik ve replikasyon indekslerini düşürdüğü gözlenmiştir. Elde edilensonuçlara göre, Triasulfuron herbisitinin insan lenfosit kültüründe muhtemelen genotoksiketkili ve sitotoksik potansiyeli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYType of thesis: PhDName of thesis: Genotoxic effects of Triasulfuron in cultured human lymphocytes.University: Trakya UniversityInstitute: Natural and Applied ScienceDepartment: BiologyIn this study, the genotoxic effects of triasulfuron, sulfonylurea herbicide, wereinvestigated in in vitro human peripheral blood lymphocyte culture. Chromosome aberrations(CA), sister chromatid exchnages (SCE) and micronuclei (MN) were used as short time tests.The cultures were treated with different concentrations of Triasulfuron (5, 10, 50, 100,200 µg/ml) for 24 and 48 hours. The herbicide did not induce any significant increase in theCA frequency at any of the concentrations. Triasulfuron induced a significant MN formationat the highest concentration (200 µg/ml) and SCE at all of the concentrations for 24 and 48hours treatment periods. Also this herbicide reduced mitotic index (MI), cytokinesis-blockproliferation index (CBPI) and proliferation index (PI) values significantly.It was concluded that as the herbicide did not induce CA frequency Triasulfuron is notclastogenic but has probably genotoxic effect and cytotoxic potential due to induction in SCEfrequency and reduction in both mitotic and replication indexes in human peripheral bloodlymphocyte cultures treated in vitro.