Lipoik asit ve ferulik asitin insan lenfosit kültüründe mitomisin-C'ye karşı antigenotoksik etkileri
Antigenotoxic effects of lipoic acid and ferulic acid against mytomycine-C on human lymphocyte cultures
  1. Tez No: 212734
  2. Yazar: GÖKÇE TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, MMC'nin insan lenfositlerinde meydana getirdiği kromozomal anormallikler (KA), kardeş kromatid değişimleri (KKD) ve mikronükleus (MN) oluşumlarına karşı, lipoik asit (LA) ve ferulik asitin (FA) antigenotoksik etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, MMC'nin mitotik indeks ve replikasyon indeksi üzerindeki etkilerine karşı, lipoik asit ve ferulik asitin antioksidan aktivitesine bağlı iyileştirici bir etkisinin olup olmadığı da incelenmiştir. LA ile yapılan çalışmada her bir kültüre 48 saat süre ile 0,2 ?g/ml MMC uygulanmıştır. Lipoik asit uygulaması, MMC'den 1 saat önce, eş zamanlı ve 1 saat sonra olmak üzere üç farklı şekilde, üç farklı konsantrasyon kullanılarak (0,5, 1, 2 ?g/ml) yapılmıştır. FA uygulaması ise 24 saat süreyle MMC ile eş zamanlı olarak beş farklı konsantrasyon (0,25, 0,50, 1, 2, 4 ?g/ml) kullanılarak yapılmıştır. Deneylerde, bir negatif kontrol, bir pozitif kontrol (0,2 ?g/ml MMC) ve bir de çözücü kontrol (10?g/ml etanol) bulundurulmuştur. MMC ile lipoik asit ve ferulik asidin kombine uygulandığı kültürlerin hepsinde, hem KA/hücre hem de anormal hücre frekanslarında, pozitif kontrole göre bir azalma gözlenmiştir. Bu azalma LA uygulamasında istatistiksel olarak anlamlıdır. LA ve FA eklenmiş tüm kültürlerde, MMC tarafından oluşturulan KKD/hücre ve MN/hücre frekanslarında da istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Bu sonuçlar lipoik asit ve feulik asitin MMC tarafından oluşturulan genetik hasar üzerine antiklastojenik ve antimutajenik etkisinin olduğunu göstermektedir. Diğer yandan, LA ve FA tüm dozlarda mitotik indeksde istatistiksel olarak önemli bir azalmaya yol açmıştır. Bu da bu iki antioksidanın antimitotik etkili olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Lipoik asit, Ferulik asit, MMC, antigenotoksik etki, kromozomal anormallik (KA), kardeş kromatid değişimi (KKD), mitotik indeks (MI), mikronükleus (MN)
Özet (Çeviri)
In this study, antigenotoxic effects of lipoic acid and ferulic acid on MMC induced chromosomal aberrations, sister kromatid exchanges and micronucleus in human lymphocytes was investigated. Preventive efficacy of LA and FA due to their antioxidant properties against the effect of MMC on the mitotic index and replication index was also investigated. In the LA study, all cultures were treated with 0,2 ?g/ml MMC for 48 hours. Three different consantrations (0,5, 1, 2 ?g/ml) of LA was added to the MMC induced cultures for three different times; 1 hour pre-teratment, simultanous treatment and 1 hour post-treatment. In the FA study, the MMC induced cultures were simultaneously treated with five different consentrations (0,25, 0,5, 1, 2, 4 ?g/ml) for 24 hours. A negative control, a positive control and a vehicle treated control (ethanol) was also included. In all the cultures treated with MMC+LA and MMC+FA, the frequency of abnormal cells and CA/cell were reduced compared with MMC treated cells. This reduction was significant in LA treatment. Statistically significant reduction was also observed in SCE/cell and MN frequencies in both LA and FA treatments. These results show anticlastogenic and antimutagenic effects of LA and FA against MMC induced genetic damage. On the other hand, LA and FA treatments induced significant reduction in the mitotic index in all treatments. These results indicate that these these two antioxidants have antimitotic effects in human culture cells. Key Words : Lipoic acid, Ferulic acid, MMC, antigenotoxic effect, chromosomal effects (CAs), sister chromatid exchanges (SCEs), mitotic index (MI), micronucleus (MN)