Amik Ovası'nda mekanizasyon planlaması, tarım makineleri edinim olanaklarına ilişkin veritabanı oluşturulması ve bunların değerlendirilmesi konusunda bir araştırma
A study on mechanization planning in Amik Plain, database formation of the possibilities of agricultural machinery ownership and their assessment
  1. Tez No: 183620
  2. Yazar: SERCAN SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FARUK ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZDOKTORA TEZAM K OVASINDA MEKAN ZASYON PLANLAMASI, TARIMMAK NALARI ED N M OLANAKLARINA L ŞK N VER TABANIOLUŞTURULMASI VE BUNLARIN DEĞERLEND R LMES KONUSUNDAB R ARAŞTIRMASercan SAYINÇUKUROVA ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTARIM MAK NALARI ANA B L M DALIDanışman : Prof.Dr. Faruk ÖZGÜVENYıl 2006, Sayfa: 108Jüri : Prof.Dr. Faruk ÖZGÜVEN: Prof. Dr. Aykut GÜL: Doç.Dr. Zeliha Bereket BARUT: Yrd.Doç.Dr. Ali AYBEK: Yrd.Doç.Dr. Sait M. SAYAraştırmada, Hatay ili sınırları içerisinde bulunan Amik ovasındaki tarımsalişletmelerin, mevcut mekanizasyon özelliklerinin belirlenmesinin yanında, bölgenin tarımsalyapısı dikkate alınarak, 8 farklı ürün deseni ve 5 farklı üretim alanı için optimum tarımmakinaları boyutu ve optimum traktör kuyruk mili gücü değerleri belirlenmiş, mevcutişletme verileri belirlenen değerlerle karşılaştırılmıştır.Çalışmada ovadaki ortalama; traktör gücünün 49,1 kW, birim alana düşen traktörgücünün 4,1 kW/ha, 1000 ha' a düşen traktör sayısının 84,0 adet , bir traktöre düşen tarımalanının 11,9 ha, bir traktöre düşen alet-ekipman ağırlığının da 4.098 kg olduğuhesaplanmıştır. Türkiye ortalaması ile karşılaştırıldıklarında elde edilen verilerin yüksekolmasının nedeninin, çalışma alanının yaklaşık % 50'sinde ikili tarım yapılmasındankaynaklandığı düşünülmektedir.Kuyruk mili gücü gereksinimi, en fazla % 100 pamuk deseninde olduğubelirlenmiştir. 5 ha' lık üretim alanı için toplam güç gereksinimi 16 kW ve birim alana düşengüç gereksinimi 3,2 kW/ha iken, 50 ha üretim alanında toplam güç gereksinimi 93 kW' akadar artmakta, birim alandaki güç gereksinimi ise 1,86 kW/ha' a kadar düşmektedir. Farklıürün desenleri için belirlenen optimum güç değerleri, üretim alanına bağlı olarak 0,54-3,4kW/ha arasında değişmektedir. Bölgede yoğun olarak üretimi yapılan bitki türleri ile üretimalanlarının büyüklükleri dikkate alındığında , birim alan başına gerekli güç büyüklüğünün2,0 kW/ha ile 3,4 kW/ha arasında olması gerektiği belirlenmiştir.20 hektarın altında alana sahip çoğu tarım işletmelerinde, mevcut makinalarınbüyüklükleri, traktörün yıllık 500 h çalışması koşullarında dahi, optimuma yakın sınırdeğerlerin üzerindedir. Gerekli kuyruk mili gücüde varolan gücün altındadır.Anahtar Kelimeler : Amik ovası, mekanizasyon planlaması, optimum kuyruk mili gücü,optimum tarım makinaları boyutu, makina seçimiI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh.D. THESISA STUDY ON MECHANIZATION PLANNING IN AMIK PLAIN,DATABASE FORMATION OF THE POSSIBILITIES OF AGRICULTURALMACHINERY OWNERSHIP AND THEIR ASSESSMENTSercan SAYINDEPARTMENT OF AGRICULTURAL MACHINERYINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVA: Prof. Dr. Faruk ÖZGÜVENSupervisor: Year: 2006, Pages: 108: Prof. Dr. Faruk ÖZGÜVENJury: Prof. Dr. Aykut GÜL: Assoc. Prof. Dr. Zeliha Bereket BARUT: Assist. Prof. Dr. Ali AYBEK: Assist. Prof. Dr. Sait M. SAYIn this research, it was tried to determine the mechanization characteristics of Amikplain, which is located in Hatay province. It was also aimed to determine the optimum tractorpto powers and machinery capacities with respect to 5 different land sizes and 8 differentcrop patterns. Optimum values were statistically compared with the original figures. In thestudy, below mechanization characteristics were found: the average tractor engine powerwas 49,1 kW, tractor power per cultivated area was 4,1 kW/ha, number of tractors per 1000ha was 84, arable land per tractor was 11,9 ha and weight of the equipment per tractor was4.098 kg. The reason that the values appeared to be rather high compared with the averagevalues of Turkey, lies in the fact that more than 50% of the study area was used forpolyculture.Maximum pto power was required for 100% cotton pattern. Total power requirementfor an area of 5 ha was 16 kW and the power required for unit area was found to be 3,2kW/ha. The total requirement seemed to increase up to 93 kW in 50 ha production areawhereas it dropped down to 1,86 kW/ha for the unit area. Optimum power requirements forvarious crop patterns ranged between 0,54 kW/ha and 3,44 kW/ha depending on certainproduction areas. Considering the crop patterns cultivated commonly in the region and themagnitudes of production areas, it was found out that pto power required per unit area shouldbe between 2,0 kW/ha and 3,4 kW/ha.In farms with an area below 20 ha, most of the dimensions of existing machinery,exceed optimum ranges even under 500 hours yearly working time for tractors.Amik plain, mechanization planning, optimum tractor pto power, optimumKey Words :machine capacity, machinery selectionII