Anaerobik filtrelerde substrat giderme kinetiğine sıcaklığın etkisinin incelenmesi
Investigated of effect of temprature to substrate removal kinetic in anaerobic filter
  1. Tez No: 183631
  2. Yazar: SELİN YÜCEER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZYÜKSEK L SANS TEZANAEROB K F LTRELERDE SUBSTRAT G DERME K NET Ğ NESICAKLIĞIN ETK S N N NCELENMESSelin YÜCEERÇUKUROVA ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜÇEVRE MÜHEND SL Ğ ANAB L M DALIDanışman: Prof. Dr. Ahmet YÜCEERYıl : 2006 Sayfa : 95Jüri : Prof. Dr. Ahmet YÜCEERDoç. Dr. Mesut BAŞIBÜYÜKProf. Dr. lyas DEHRBu çalışmada, farklı kirlilik yüküne sahip sentetik atıksuların, farklısıcaklıklarda arıtım veriminin incelenmesi amacı ile laboratuar ölçekli yukarı akışlısabit yataklı reaktör, seçilen sentetik atıksu ile 25 ve 35 ºC sıcaklıklardabeslenmiştir.Reaktöre 24 saatlik bekletme süresinde ilk önce 35 ºC'de sırasıyla 3, 6, 9, 12ve 15 g KO /L kirlilik yüküne sahip sentetik atıksu beslenmiştir. kinci aşamada iseaynı yüklemeler 25 ºC'de yapılmıştır. Reaktör çıkışında KO , pH, alkalinite, AKMve NH3-N değerleri ile reaktörde üretilen gaz hacmi incelenmiştir. Elde edilensonuçlar Stover-Kincannon Kinetik Modeli'ne uyarlanarak her iki sıcaklık içinsonuçlar yorumlanmıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda, anaerobik filtre sisteminin 35 ºC sıcaklıkta%90'nın üzerinde arıtım verimiyle çalıştığı gözlenmiştir. Diğer koşullar aynıtutulduğunda 25 ºC sıcaklıkta %80 civarında KO giderim verimi elde edilmiştir.Deney sonuçlarının kinetik modele uyarlanmasıyla 35 ºC için Umax: 76,336 g/L-gün,KB: 76,31 g/L-gün ; 25 ºC için Umax: 41,49 g/L-gün, KB: 42,88 g/L-gün değerleri eldeedilmiştir. Elde edilen kinetik sabitlerin biribirine oldukça yakın olduğu ve düşüksıcaklıkta bile yüksek arıtım veriminin elde edilebildiği gözlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Anaerobik Filtre, Düşük Sıcaklık, Stover Kincannon
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. THESISINVESTIGATED OF EFFECT OF TEMPRATURE TO SUBSTRATEREMOVAL KINETIC IN ANAEROBIC FILTERSelin YÜCEERÇUKUROVA UNIVERSITYINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESDEPARTMENT OF ENVIRONMENTAL ENGINEERINGSupervisor: Prof. Dr. Ahmet YÜCEERYear : 2006 Pages : 95Jury : Prof. Dr. Ahmet YÜCEERAssoc.Prof.Dr. Mesut BASIBUYUKProf. Ilyas DEHRIThe aim of this study is investigation of treatment efficiency due to differentpollution loading rates and temparatues by using a lab-scale up-flow packed-bedanaerobic filter fed with the synthetic wastewaters at 25 and 35 ºC temperatures.Reactor was fed by synthetic wastewaters for 24 hrs hydraulic retention time.Firstly, It was fed with synthetic wastewaters which organic loading 3, 6, 9, 12 ve 15g COD/l. at 35 ºC. Secondly It was fed with synthetic wastewaters at 25 ºC by sameloading. The system was observed for COD, pH, NH3-N, alkalinity and TSS at theoutflow and the produced bio-gas volume. The results of this study for both oftemperatures were evaluated to adopt kinetic model of Stover-Kincannon.The studies demonstrated that the anaerobic filter was able to show up to 90%COD removal efficiency for 35 ºC. As the same condition, 80% removal efficiencyof COD was obtained for 25 ºC. With aplication of kinetic model for analyze resultswere obtained Umax: 76,336 g/L-day, KB: 76,31 g/L-day for 35 ºC and Umax: 41,49g/L-day, KB: 42,88 g/L-day for 25 ºC.Keywords : Anaerobic Filter; Low temperatures; Stover Kincannon