Application of grounded theory for concept anaysis in new product development processes
Temellendirme teorisinin yeni ürün geliştirme süreçlerinde kullanımı
  1. Tez No: 183686
  2. Yazar: ALPER ŞEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yeni ürün geli time i lemi sırasında, her zaman eldeki verilerle bu verilereba lı tabloların çizimi sırasında bilgisel bir bo luk olu ur ve bu bilgi üzerinde yapılanyorumlar can alıcı de erler ta ır. Do ru yorumlanan verilerin çoklu u, tasarlananprojenin ba arılmasında büyük önem ta ır. Do ru bilgilerle beraber, uygunkavramlar altında yeni ürün geli time projeleri ortaya çıkar. Bilgileri do rukullanabilmek için bazı yöntemler kullanılır.Bu çalı ma sırasında, bu yöntemlerden bir olan, ?Grounded Theory? adlıteknik temel örneklerle incelenmek üzere seçilmi tir. Bu örneklerin yardımıyla,teknik net ve daha kesin bir biçimde açıklanmaya çalı ılmı tır. Farklı kavramlar ileyeni ürün geli tirme üzerine detaylanan bilgilerle bir çalı ma gerçekle tirilmeyeçalı ılmı tır.
Özet (Çeviri)
There is always a gap between analyzing the data and drawing the charts in relationwith these data. During the development of new products, there comments on data arehaving vital importance. The more data collected to be specified, the more success gained tolead to a breakthrough. By stating the correct data, the project of developing new productsunder appropriate concepts are accomplished. In order to apply the data correctly, thesedata are driven by some techniques.In this study, one of these techniques, Grounded Theory is chosen to be examinedaccording to basic examples. By the assistance of these examples, the theory is clarified. Inorder to be more precise, a case study is established and detailed with the data ofdeveloping a new product with a novel concept.