The application of BDW method to the plane diffraction problem from PEC half plane
Düzlemsel dalgaların dagılma problemine BDW metodunun uygulanması
  1. Tez No: 183697
  2. Yazar: AYSHA ALİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF ZİYA UMUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZDÜZLEMSEL DALGALARIN DAGILMA PROBLEM NE BDW METODUNUNUYGULANMASIAli, AyshaDağılma, yayılan dalgaların dalga yüzlerinin engellerin mahallinde eğildiği birfenomendir. Açıklıkların etrafındaki dağılma, dağılma dalga metodu ile yaklaşıkolarak betimlenir. Dağılma problemleri optikte karşılaşılan zorlukların arasında yeralır ve tam kesin çözümleri oldukça nadirdir.Mükemmel iletkenlikteki gövdeden saçılan alanların hesaplanmasına ilişkinyeni bir prosedür ortaya konmaktadır. Bir açıklığa sahip belirli bir engelden sonra birgözlem noktasında saçılan alan değerlendirmesi yapmak için sınır dağılma dalgametodu kullanılmaktadır. Saçılan alan dağılan ve iletilen alanların birkombinasyonudur. letilen alan açıklığın kendisinden kaynaklanmakta iken, saçılanalan açıklığın sınırından kaynaklanmaktadır.Sınır dağılma dalga metodu herhangi bir tesadüfi sayıl dalga alanı ile ilgiliolan yeni bir vektör potansiyeli ile bu vektör potansiyelinin, ölçüleri dalga boyundandaha büyük olan bir açıklığa sahip mükemmel iletkenlikteki ekran ile saçılan alanıifade eden entegralini tanımlar. Helmholtz-Kirchoff formülü bir gözlem noktasındakiS yüzeyi üzerinde bulunan Q belirli noktalarından bozukluğu değerlendirmek üzereyeni vektör potansiyeli açısından ifade edilmektedir. Metot bir S yüzeyinin üzerindeyer alan Q noktasının yerinin her zaman gözlem noktasına bağlı olmasınıgerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE APPLICATION OF BDW METHOD TO THE PLANE WAVEDIFFRACTION PROBLEMAli, AyshaDiffraction is a phenomenon by which wavefronts of propagating waves bend inthe neighborhood of obstacles. Diffraction around apertures is describedapproximately by the diffraction wave method. Diffraction problems are among thedifficult encountered in optics, and exact rigorous solutions are quite rare.A new procedure for calculating the scattered fields from a perfectly conductingbody is introduced. The boundary diffraction wave method is used to evaluate thescattered field at an observation point after a certain obstacle with an aperture. Thescattered field is combination of the diffracted and transmitted fields. The diffractedfield is originated from the boundary of the aperture whereas the transmitted fieldoriginates from the aperture itself.The boundary diffraction wave method defines a new vector potential which isassociated with any incident scalar wave field, and the integral of this vector potentialexpressing the field scattered by a perfect conducting screen with an aperture whosedimensions are larger than the wavelength. The Helmholtz-Kirchhoff formula isexpressed in terms of the new vector potential to evaluate the disturbance, fromcertain points Q on a surface S, at an observation point. The method demands that thelocation of the point Q always depends on the location of the observation point.