İşletmelerin TS- ISO 14000 standartlarını uygulama kararlarına etki eden faktörlerin belirlenmesi
The determination of the factors that affect the implementation decisions of the TS- ISO 14000 standards of the companies
- Tez No: 183749
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİİŞLETMELERİN TS- ISO 14000 STANDARTLARINI UYGULAMAKARARLARINA ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİHatice Kübra TAÇÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIDoç. Dr. Fuat BUDAKDanışman:2006 Sayfa : 107Yıl :Doç. Dr. Fuat BUDAKJüri :Prof. Dr. Ahmet YÜCEERYrd. Doç. Dr. S. Noyan OĞULATABu çalışmada işletmelerin ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemleri Standartlarınıuygulama yada uygulamama kararlarına etki eden faktörlerin lojistik regresyonmodeli yardımıyla belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu kapsamda işletmeler iki grupta elealınmıştır. ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemleri Standartları'nı uygulayan işletmelerve uygulamayan işletmeler. Araştırma anket çalışmasına dayanmaktadır. Elde edilenveriler Ï2 testi ile analiz edilerek işletmelerin standartları uygulama kararlarına etkieden istatistiksel olarak anlamlı faktörler belirlenmiş ve bu faktörler için lojistikregresyon modeli uygulanmıştır. İşletmelerin standartları uygulama kararlarındaetkili olan faktörler; işletmelerin ISO 9000 standartlarını uygulama durumu, yabancıortakların istekleri, tedarikçilerin baskısı, müşteri memnuniyeti, atık ayrımı, işletmebüyüklüğü, proses iyileştirme çalışmaları ve çevre dostu ürünler sunma isteği olarakbelirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : ISO 14000, Çevre Yönetim Sistemi, Lojistik Regresyon,Baskı UnsurlarıI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. THESISTHE DETERMINATION OF THE FACTORS THAT AFFECT THEIMPLEMENTATION DECISIONS OF THE TS- ISO 14000 STANDARDS OFTHE COMPANIESHatice Kübra TAÇÇUKUROVA UNIVERSITYINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESDEPARTMENT OF ENVIRONMENTAL ENGINEERINGAssoc.Prof. Dr. Fuat BUDAKSupervisor:2006 Pages : 107Year :Asc. Prof. Dr. Fuat BUDAKJury :Prof. Dr. Ahmet YÜCEERAsist. Prof. Dr. S. Noyan OĞULATAThis paper employs logistic regression analysis to test a model that predicts theimplementation or non- implementation of Environmental Management SystemsStandards (EMSSs). To this extent, two groups of organizations were surveyed. Thefirst group of companies that were surveyed had implemented EMS standards,similarly we surveyed the second group of companies which had not implementedEMS Standards. The research is based on a questionnaire survey. The statisticallysignificant factors that effect the implementation decisions of the standards of thecompanies are determined by the Ï2 test that analyse the obtained datas and thelogistic regression model is applied for this factors. The variables which are effectivefor the implementation decision standards of the companies are that ISO 9000 seriesstandards implementation, foreign shareholders requests, suppliers pressure,customer pleasure, waste segregations, firm size, process redesign implementationand produce environmental firendly products.Key Words : ISO 14000, Environmental Management Systems, LogisticRegression, MotivationsII