Siklon ayırıcı ve yakıcılarda akış karakteristiklerinin incelenmesi
Examination of flow parameters in the cyclone seperator and combuster
- Tez No: 183761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KARAMANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZETBu çalışmada, siklon içerisindeki akış modeli incelenmiştir ve CFD analiziyapılmıştır. Bir paremetrenin akış üzerindeki etkisini inceleyebilmek için analizleryapılırken sadece o paremetrenin değeri değiştirilerek diğerleri sabit tutulmuştur.Farklı giriş hızlarında analizler yapılmıştır. Sonrasında 15 m/s sabit girişhızında sadece pürüzlülük değerleri değiştirilerek analizlere devam edilmiştir. Sonolarak da sıcaklığın etkisini incelemek için diğer paremetreler sabit tutularak yine 15m/s giriş hızında farklı sıcaklıklarda analizler yapılmıştır.Analizler sonucunda bulunan değerlerin doğruluğunu kontrol etmek içinliteratür taraması yapılarak benzer çalışmalar bulunmuştur. Bu çalışmada elde edilenCFD analiz sonuçları ile bulunan ampirik ifadeler ve deneysel sonuçlar birbiriylekarşılaştırılmıştır.ANAHTAR KEL MELER: Siklon, CFD, Giriş hızı, Pürüzlülük, Basınç düşüşü
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis work presents, flow model in cyclone and CFD analysis. To examineeffect of a parameter, only rate of the specific parameter has been changed and otherswere kept constant.Some analysis were done in different inlet velocities. Then, these analysis wereachieved by changing roughness rate. Finally to examine heat effect some analysis weredone in diferent heats but keeping other paremeters were fixed.To confirm the results of analysis, some similar works were found bysearching litaretures. Likewise in this work experimental data which were results ofCFD analysis and empricial results were compared.KEYWORDS: Cyclone, CFD, Inlet Velocity, Roughness, Pressure Drop