Farklı iplik numaralarından örülmüş değişik örgü tiplerinin kumaşın fiziksel özelliklerine etkisi
Type of knitted fabrics produced by using different yarn numbers effect on fabric proporties
- Tez No: 244199
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, genel olarak örme işlemi ve esasları, örmenin dokumadan farkları, örme kumaş hataları, örme makineleri hakkında bilgiler verilmiştir. Örme kumaşın fiziksel özellikleri üzerinde durulmuş olunup bu özelliklerin kumaşa etkileri incelenmiştir. Çalışma kapsamında yuvarlak örme makinelerinde, Open-End (OE) Rotor ve penye ring iplikleri kullanılarak belirli ayarlarda süprem, interlok ve ribana örgülü kumaşlar üretilmiştir. Bu kumaşların; ilmek sıklığı, pilling, may dönmesi, patlama mukavemeti ve hava geçirgenliği özellikleri incelenmiştir.Bu deneysel işlemler sonucunda çıkartılabilecek en temel sonuç; örme kumaş özellikleri, elyaf, iplik, örme yüzey özellikleri ve terbiye işlemlerine kadar tüm işletme parametrelerinden etkilenmektedir.Penye sistemi ile üretilen iplikten elde edilen kumaşın Open-end rotor sistemiyle elde edilen kumaşa göre daha az boncuklandığı gözlenmiştir. Kumaşların patlama mukavemeti değerleri iplik üretim tipinden, iplik numarasından ve örgü tipinden etkilenmektedir. Örme yapısının kumaşın çekme özelliğine etkisinin araştırıldığı çalışmalarda, seyrek örgülerdeki çekmenin daha fazla olduğu belirtilmiştir. Kumaşlarda may dönmesi en çok süprem kumaşlarda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, general information about are given that: knitting processes, different from weaving, knitted fabric mistakes, knitting machines. Affecting the properties of knitted fabrics and their influences on these properties. Over this study, rib, interlock and single jersey fabrics are produced on different adjustment by using ring and open-end rotor yarns. These fabric are examined for fabric course and wale density, pilling, spirality, dimensional stability, bursting strength and air permeability properties.In general, knitted fabrics properties are directly affected by fibers, yarn, knitting structure and finishing processes.That fabric was producted by Open-end rotor system pilling was seen more than that fabric was producted by ring. Bursting strench result was affected from yarn spinning type, yarn number and knits type. For this research, affecting the dimensional properties of knitted structures, loose knitted fabric has more dimensional. Spirality was seen the most of single Jersey fabrics.