Fidanlık koşullarında farklı çeşit/ Anaç kombinasyonlarına ait aşılı Asma fidanı üretimi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 34811
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi FİDANLIK KOŞULLARINDA FARKLI ÇEŞİT/ANAÇ KOMBİNASYONLARINA AİT AŞILI ASMA FİDANI ÜRETİMİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Cengiz YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Hasan ÇELİK 1994, Sayfa: 46 Jüri : Prof.Dr.Hasan ÇELİK ProiDr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Atila ERİŞ Bu araştırmada Alphonse Lavall?e, Cardinal, Çavuş, Gülüzümü, Hafızali, Hamburg Misketi, Hasandede, Kalecik Karası, Razakı ve Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşitlerinin 99R, HOR, 140 Ru, 1103P, Kober 5BB, S04, 41B ve 1613C anaçları.ile oluşturduğu aşı kombinasyonlarına ait fidanlık koşullarındaki aşılı asma fidanı üretiminde, kök ve sürgün gelişmeleri ile fidan randımanı ve kalitesi incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre en yüksek I.boy (sınıf) fidan randımanı Alphonse Lavall6e için S04 (%28.3) ve 99 R (%26.7), Cardinal için 1613 C (%44.4), Çavuş için 1103 P (%45.0) ve 99 R (%38.3), Gülüzümü için 1103 P (%46.7), HafızaU için S04 (%36.7) ve 1103 P (%30.0), Hamburg Misketi için 1613 C (%35.0), Hasandede için 99 R (%48.3) ve 1103 P (%41.7), Kalecik Karası için 99 R (%36.7), Razakı için 99 R (%20.0), 1103 P (%20.0) ve 41 B (%20.0), Sultani Çekirdeksiz için de 1103 P (%35.0) anaçları üzerinde elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Fidanlık koşullarında aşılı asma fidanı üretimi, I.boy fidan randımanı, Alphonse Lavall6e, Cardinal, Çavuş. Gülüzümü, Hafızali, Hamburg Misketi, Hasandede, Kalecik Karası, Razakı, Sultam Çekirdeksiz, 99 R, 110 R, 140 Ru, 1103 P, 5BB, S04, 41 B, 1613 C.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis PERFORMANCES OF DIFFERENT SCION/ROOTSTOCK COMBINATIONS ON GRAFTED VINE PRODUCTION IN NURSERY CONDITIONS Cengiz YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: ProfDr.Hasan ÇELİK 1994, Page : 46 Jury : Prof.Dr.Hasan ÇELİK Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Atila ERİŞ This experiment was conducted to determine the nursery performances of different grape varieties such as Alphonse Lavallee, Cardinal, Çavuş, Gülüzümü, Hafizali, Hamburg Misketi, Hasandede, Kalecik Karası, Razakı ve Sultani Çekirdeksiz on different rootstocks namely 99R, 110R, 140Ru ; 1103P, Kober 5BB, S04, 41B and 1613C. For this purpose, shoot and root growth, final take and other growth parameters were investigated. As a result of this experiments, the highest ratio of first grade grafted vines was obtained from the combinations which were S04 (28.3%) and 99 R (26.7%), for Alphonse Lavallee, 1613 C (44.4%) for Cardinal, 1103 P (45.0%) and 99 R (38.3%) for Çavuş, 1103 P (46.7%) for Gülüzümü, S04 (36.7%) and 1103 P (30.0%) for Hafizali, 1613 C (35.0%) for Hamburg Misketi, 99 R (48.3%) and 1103 P (41.7%) for Hasandede, 99 R (36.7%) for Kalecik Karası, 99 R (20.0%), 1103 P (20.0%) and 41 B (20.0%) for Razakı, 1103 P (35.0%) for Sultani Çekirdeksiz. KEY WORDS : Grafted vine production in nursery conditions, First grade grafts, Alphonse Lavallee, Cardinal, Çavuş, Gülüzümü, Hafizali, Hamburg Misketi, Hasandede, Kalecik Karası, Razakı, Sultani Çekirdeksiz, 99 R, 110 R, 140 Ru, 1103 P, 5BB, S04, 41 B, 1613 C.