Edirne ili Uzunköprü ilçesinde çeltik ve pirinç fabrikalarında saptanan zararlı böcekler üzerine araştırmalar
Researchs on pest insects detected in paddy and rice mills Uzunkopru district of Edirne province
  1. Tez No: 297696
  2. Yazar: VOLKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma Edirne ili Uzunköprü ilçesinde aktif olarak çalışan çeltik pirinç fabrikası ve depolarında zararlı böcek türlerinin belirlenmesi amacıyla 2009-2010 yıllarında yapılmıştır. Türlerin saptanması için seçilen çeltik pirinç fabrika ve depolarında mart-ocak ayları arasında ayda bir gözlemler yapılmış, çeltik, pirinç, kırık pirinç ve kepekten örnekler alınmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda Coleoptera takımı Curculionidae familyasına ait Sitophilus granarius (L.), Sitophilus oryzae (L.), Silvanidae familyasına ait Oryzaephilus surinamensis (L.), Tenebrionidae familyasına ait Tribolium confusum (Duv.), Tribolium castaneum (Herbst.) ve Alphitophagus bifasciatus (Say.) türleri ile Lepidoptera takımı Pyralidae familyasına ait Ephestia kuehniella (Zell.) türü olmak üzere 7 tür tespit edilmiştir. İncelenen çeltik pirinç fabrikaları ve depolarının tamamının zararlılarla bulaşık olduğu ve en yaygın türlerin ise; Sitophilus granarius (L.) ve Sitophilus oryzae (L.) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2009-2010 years, paddy and rice mills and their storages, which were selected in Uzunköprü district of Edirne province in order to determine the pest insect species. Monthly in observations were made in paddy, rice mills and their storages in between march to january. Samples were taken from paddy, rice, broken rice and bran. As a result of seven species; Sitophilus granarius (L.), Sitophilus oryzae (L.) belonging to the order Coleoptera family of Curculionidae, Oryzaephilus surinamensis (L.) belonging to the family Silvanidae, Tribolium confusum (Duv.), Tribolium castaneum (Herbst.) and Alphitophagus bifasciatus (Say.) species belonging to the family of Tenebrionidae and Ephestia kuehniella (Zell.) belonging to the order of Lepidoptera family of Pyralidae, were determined. All paddy, rice mills and their storages were contamines with insects and the most common species Sitophilus granarius (L.) and Sitophilus oryzae (L.) were observed.