S-manifoldların geometrisi üzerine
On the geometry of s-manifolds
- Tez No: 183916
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ GÖRGÜLÜ, PROF.DR. CEYLAN ÇÖKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
VS-MANİFOLDLARIN GEOMETRİSİ ÜZERİNENESİP AKTANÖZETBu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, çalışma için gerekli kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde S-manifoldlar üzerinde bazı yapılar incelenmiştir. S-manifoldların, zayıf simetrik, zayıfRicci simetrik, genelleştirilmiş recurrent ve Ï-recurrent olması için gerekli olan koşullarverilmiştir. Dördüncü bölümde, S-manifoldların non-invaryant hiperyüzeyleriincelenmiştir. S-manifoldların non-invaryant hiperyüzeyleri için Euler teoremi ispatedilerek Euler Teoreminin bazı sonuçları, Dupin göstergesi ve Meusnier Teoremiverilmiş ve ayrıca S-uzay formların umbilik non-invaryant hiperyüzeylerinin olmadığıgösterilmiştir. Beşinci bölümde, indefinite S-manifoldların lightlike hiperyüzeyleriincelenmiş ve indefinite S-uzay formların lightlike hiperyüzeylerinin bazı temelözellikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VION THE GEOMETRY OF S â MANİFOLDSNESİP AKTANSUMMARYThis work consists of five chapters. The first chapter is devoted to theintroduction. The second chapter deals with the preliminaries, definitions and necessarytheorems that will be nedeed for later use. In the third chapter, some structures on S-manifolds are investigated. Necessary conditions of S-manifolds are given for beingweakly symmetric, weakly Ricci symmetric, generalized recurrent and Ï-recurrent. Inthe fourth chapter, non-invariant hypersurfaces of S-manifolds are investigated. Euler'stheorem for non-invariant hypersurfaces of S-manifolds is proved. By giving Dupinindicatrix, Meusnier's Theorem and some corollary of Euler's theorem, non-existence ofnon-umbilic hypersurfaces of S-manifolds is given. Finally in the fifth chapter, lightlikehypersurfaces of indefinite S-manifolds are investigated, and some fundamentalcharacteristics for lightlike hypersurfaces of indefinite S-space forms are obtained