Poincar'e yarı düzlem geometrisi üzerine
On the geometry of poincar'e half plane
  1. Tez No: 183917
  2. Yazar: NİLGÜN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜSTEM KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
0· ·· ·POINCAR E YARI DÜZLEM GEOMETRISI ÜZERINENilgün SÖNMEZÖZETÖklid' paralelik postulat¬ n ?Düzlemde bir dogru ve üzerinde ol-in n¬ ¼mayan bir nokta verildi¼ ginde, bu noktadan geçen ve verilen dogruya¼paralel birden çok dogru vard¬ biçiminde de¼iştirilmesi öklidyen ol-r? gs¼mayan geometrilerin ve özellikle hiperbolik geometrinin ortaya ç¬ şÂ¬ k¬ n¬ssa¼lam¬ t¬ Simdiye kadar birçok farkl¬ hiperbolik düzlem modellerig ş r. şsgeliştirilmiştir. Bu modellerden biri de Henri Poincar0 e taraf¬s s ndan ortayaat¬ üst yar¬lan -düzlem (H) modelidir [11] . H da A(x1 ,y1 )ve B(x2 ,y2 )iki nokta veq q2y1 + x2 x22y2 2 1 2 2c)2 + y1 = c)2 + y2c= ; r= (x1 (x22(x2 x1 )olmak üzere, bu iki nokta aras¬ndaki uzakl¬ formülü,k(jln(y2 =y1 )j x1 = x2 ikendH (A; B) = x1 c+r x2 c+rln( y1 : y2 ) x1 6= x2 ikenşeklindedir. Bu çal¬ mada öklidyen olmayan geometrilerden biri olans şsTaksi düzlem geometrisi için yap¬ çal¬ malar [1,2,3,6,7,8,9,10] esas al¬lan şs -narakPoincar0 e üst yar¬-düzlem modeli H da benzer konular incelenmiştir.sBeş bölümden oluşan bu çal¬ man¬ ilk bölümünde Poincar0 e yar¬s s şs ndüzlem modelindeki baz¬temel kavramlar özetlendi. Daha sonra dH uza-kl¬ ¬ n geometrik yorumu yap¬g n¬ larak dH ile öklidyen uzakl¬ aras¬k ndaki¼fonksi-·yonel ilişki kuruldu. Ikinci bölümde, bir noktan¬ bir do¼ruya olan uzak-s n gl¬ formülü verildi. Üçüncü bölümde, iki odakl¬H-konikleri ve dördüncükbölümde odak-do¼rultman H-konikleri belirlendi. Beşinci bölümde Poincar0 eg sdüzleminde orta kümeler incelendi.1
Özet (Çeviri)
0·ON THE GEOMETRY OF POINCAR E HALF PLANENilgün SÖNMEZSUMMARYNon-euclidean geometries and especially hyperbolic geometry cameout by replacing the Euclid? paralelness postulate by ?In plane, if a linesand a point not on the line are given, then there exist at least two linesthrough the given point and paralel to the given line? Many of di¤erent.hyperbolic plane models have been developed. One of these models isthe upper-half plane (H) model which was forwarded by Henri Poincar0 e[11]. If A=(x1 , y1 ) and B=(x2 , y2 ) are any two points in H then thedistance between these points is given by8y2>>< ln if x 1 = x2y1dH (A; B) = ;> ln( x1 c + r x2 c + r>: x1 6= x2: ) ify1 y2wherep p2y1 + x 2 x22y2 2 1 2 2c)2 + y1 = c)2 + y2c= ; r= (x1 (x22(x2 x1 )In this work, we have examined some subjects about the poincar0 eupper half plane model H similar to that of have the subjects related totaxicab plane geometry [1,2,3,6,7,8,9,10].In the …rst section of this work, some basic concepts in Poincar0 eupper half plane model were summarized. Then, a geometrical interpre-tation of dH is given and a functional relation between dH and Euclideandistance is formulated. In the second section, the distance formula of apoint to a given line is given. In the third section, two foci H-conics wereexamined and in the fourth section foci-directrix H-conics were studied.In the …fth section, bisectors in Poincar? upper- half plane model wereeexamined .1