Tek fazlı asenkron motorun hız kontrolü
Speed control of a single-phase asynchronous motor
- Tez No: 183956
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ivTEK FAZLI ASENKRON MOTORUN HIZ KONTROLÜ(Yüksek Lisans Tezi)Deniz TAŞTANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETAsenkron motorlar en çok kullanılan elektrik motorlarıdır. Özellikle sincapkafesli ve bilezikli asenkron motorlar kolay üretilmeleri, basit ve dayanıklıyapıları, maliyetlerinin düşük olmaları, güvenirlilikleri ve verimlerinin iyiolması, işletim maliyetlerinin düşük olması nedeniyle endüstride en çokkullanılan elektrik motorlarıdır. Bu çalışmada tek fazlı asenkron motorun hızkontrolü yapılmıştır. Hız kontrol ünitesi olarak darbe genişlik bindirilmiş(DGM) evirici devresi kullanılmıştır. MOSFET'in karakteristikleri, eviricilerinçalışması, asenkron motorlar hakkında genel bilgiler verildi. Sistem, güçdevresi, MOSFET sürücü devresi, osilatör devresi, sıcaklık kontrol ünitesi,koruma ünitesi(yalıtım devresi)' den oluşur. Çıkış güç katı, 125W'lık tek fazlımotoru çalıştırabilecek güçte tasarlanmıştır. Motor hız ayarı osilatör devresinebağlanan bir potansiyemetre ile yapılmaktadır.Bilim Kodu : 905.1.035Anahtar Kelimeler : Tek fazlı asenkron motor, evirici, mosfetSayfa Adedi : 122Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr Fadıl Çelikkol
Özet (Çeviri)
vSPEED CONTROL OF A SINGLE-PHASE ASYNCHRONOUS MOTOR(M.Sc. Thesis)Deniz TAŞTANGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTInduction motors are the most commonly used motors in electrical applications.Specially squirrel cage slip-ring motors have superior characteristics ; ease ofproduction, simple and robust construction, high reliability and efficiency,decreased manufacturing and operational cost. In this thesis, the speed-controlof single phase asynchronous motor was realized. A pulse-width Modulated(PWM) inverter is used as the speed regulator unit. Operational characteristicsof Mosfets, inverters, asynchronous motors are alsa given in general. The studycovers MOSFET power transistors and their mosfet drivers, crystal oscillator,temperature control unit and an isolating unit. Output power stage of the unitfeeds a 125W mono-phase induction motor. Motor speed control is provided byfrequency control of the oscillator using a trim-pot.Science Code : 905.1.035Key Words : Single phase induction motor, invertor, mosfetPage Number : 122Adviser : Yrd.Doc.Dr Fadıl Çelikkol