Entegre sistemde deniz süngerlerinin (Ircinia spp.) yetiştiricilik performanslarının incelenmesi
The examination of cultivation performances of marine sponges (Ircinia spp.) in the integrated system
- Tez No: 183971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZBu çalışmanın amacı, deniz balıkları ile entegre olarak yetiştirilen denizsüngerlerinin (Ircinia spp.), yetiştiricilik performanslarının incelenmesi ve bukapsamda; deniz balıkları yetiştiriciliği aktiviteleri sebebiyle, başlıca yemleme kaybıve balık dışkısı şeklinde çevreye verilen nutrientlerin, yetiştirilen süngerlerinbüyümesi üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır.Deneme kapsamında, Anamur (Mersin) kıyılarından, 8-10m derinliktekideniz zemininden toplanan süngerler, kesilerek parçalara ayrılmıştır. Elde edilensünger parçaları, Taşucu (Silifke, Mersin) açıklarında bulunan bir deniz balıklarıyetiştiricilik tesisinin ağ kafes ünitesi civarına, 1 kontrol olmak üzere toplam 4istasyondaki taşıyıcı sistemlere dikilmiştir. Deneme sonunda en iyi büyümenin, ağkafeslerdeki yetiştiricilik aktivitelerinden daha az etkilenen bölgede yer alan,istasyon 2 ve kontrol istasyonlarında gerçekleştiği tespit edilmiştir. En düşükbüyüme oranları ise ağ kafeslerin arasında kalan ve en fazla etkilenen istasyon 1 veistasyon 3'te tespit edilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Deniz süngerleri, Ircinia spp., Sünger yetiştiriciliği,Entegre deniz balıkları yetiştiriciliği,
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Examination of Cultivation Performances of Marine Sponges(Ircinia spp.) in the Integrated SystemThis study was carried out to examine the culture performances of Ircinia spp.which were cultured integrated with marine fish and to examine the effects of thenutrients that are let to environment as organic waste and uneaten feed on growing ofIrcinia spp.Sponge specimens that were collected from 8-10 meters depth of Anamur(Mersin) coasts were cut into pieces. These pieces of sponge were planted on totallyfour different stations one of which was for control station. They were plantedaround floating net cages of a marine fish cultivation plant near Taşucu (Silifke -Mersin). At the end of experiment, the best cultivation was detected in the stations 2and control which were lower affected regions by the activities of the floating cagecultivation. The lowest growing rate was detected in the station 1 and 3 which werebetween the floating cage units and affected most.KEYWORDS: Marine sponge, Ircinia spp., Sponge culture, Integrated marineaquaculture