Bir mobilya fabrikasının verimliliğini artırmaya yönelik uygulamalar: Üretim sisteminin yeniden organizasyonu
Application an of improving efficiency of furniture factory: Reorganization of production systems
- Tez No: 527541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye mobilya endüstrisinde; dış ticaret fazlası veren yıllık ortalama %13 büyüyen ve yüksek istihdam imkânı sağlayan önemli bir sektördür. Mobilya fabrikalarında verimliliğin ve etkinliğin artırılmasına yönelik yeniden organizasyon faaliyetlerinin amaçlandığı bu çalışmada; mobilya üretim sistemlerinin etkinliğini düşüren başlıca sorunların neler olduğu literatür ışığında ve bir mobilya fabrikasında gerçekleştirilen gözlemler yoluyla irdelenerek, hazırlık süreleri, imalat temin süresi, stokların seviyesi ve uygulanan stok politikaları, taşıma ve fireden kaynaklanan maliyetler incelenerek sistemin verimliliğini ve etkinliğini arttıracak yeniden organizasyon yapıları geliştirilmiştir. Geliştirme modelleri olarak metal atölyesine ait iş ve işlemlerde, iş analizi, iş etüdü, 5S uygulamaları ve benzetim modeli oluşturularak yeniden organizasyon çalışmaları yapılmış, süreç içi stok seviyeleri düşerken, üretim verimliliğinde %10'luk artış sağlanmıştır. Ayrıca bölümlerde gerçekleştirilen 5S uygulamalarına ait öncesi-sonrası durumların fotoğraflanmasıyla sektör için örneklendirme yapılmış, konfeksiyon bölümüne ait ilgili iş istasyonunda ortalama %38'lik önemli verimlilik artışı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey in the furniture industry; is an important sector which provides foreign trade surplus with an average annual growth rate of 13%. It also provides great employment opportunities. In this study, it is aimed at reorganization activities and increasing efficiency in furniture plants. In this regards, the main problems that reduce the efficiency of furniture production systems are examined according to literature review and observations made in a furniture factory. It has realized that the main problem for costs arising by preparation period, manufacturing procurement process, inventory levels, transportation and turnovers. However, a doing task analysis have conducted and a re-organizational operations are made with a model developed in terms of, work analysis, time motion study, 5S applications and simulation model. This model applied on metal workshop and it has found that work in process levels (WIP) were decreased while production efficiency increased by 10%. Furthermore, samplings for the sector were made by using the before and after photographs about the 5S applications within the departments. It was achieved an average productivity increase of 38% in the relevant workstation of the upholstrey department.