Bazı sübstitüe piridin türevlerinin asitlik ve bazlık davranışlarının teorik olarak incelenmesi
Theoretical studies on acidity and basicity behaviours of some substituted pyridine derivatives
  1. Tez No: 184025
  2. Yazar: METİN LAFCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DEVRİM ÖZÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
BAZI SUBST TÜE P R D N TÜREVLER N N AS TL K VE BAZLIKDAVRANIŞLARININ TEOR K OLARAK NCELENMESMetin LAFCIÖZETBu çalışmada bazı piridin türevlerinin termodinamik özellikleri MOPAC2002programında AM1, PM3 ve PM5 yarı deneysel yöntemleri ile hesaplanmıştır. Deneysel veriler ileteorik veriler arasındaki uyum değerlendirilmiştir.Çalısılan moleküllerin yarı deneysel yöntemler ile teorik olarak hesaplanan asitlik sabitleri( pKa), proton ilgileri ( PA ), sübstitüent sabitleri (δ) ve nükleofillikleri (n) ile deneysel olarakbulunmuş asitlik sabitleri ve sübstitüent sabitleri arasında bir uyum olduğu gözlenmiştir.Teorik hesaplamalarda, PM5 yöntemi ile hesaplanan sonuçların, deneysel sonuçlara dahauygun olduğu; yapılan hesaplamaların ise, değer olarak deneysel sonuçlara yakınlık gösterdiğigörülmüştür.
Özet (Çeviri)
THEORETICAL STUDIES ON ACIDITY AND BASICITY BEHAVIOURS OF SOMESUBSTITUTED PYRIDINE DERIVATIVESMetin LAFCISUMMARYIn this study, thermodynamic properties of some pyridine derivatives were calculatedtheoreticaly by using AM1, PM3, PM5 semi-empirical methods in the program MOPAC2002.The harmonisation between experimental and theoretical results was dicussed.It has been observed that the parellelism between the acidity constants (pKa), protonaffınities (PA), substituent constants (δ) nucleofilicilies (n) the pyridine derivatives which werecalculated on the computer using semi empirical methods, acidity constants and the substituentsconstants which were found by experimental methods.Theoritical calculation showed that, PM5 method gave the best fit to the experimentalvalues and PM5 method gave nearest result to the experimental values.