Maksimum metriğinin geometrisi üzerine
On the geometry of maximum metric
  1. Tez No: 184043
  2. Yazar: SÜDABE SALİHOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜSTEM KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
˙ğ˙ ˙˙ ˙˙ ˙MAKSIMUM METRIGININ GEOMETRISI ÜZERINE˙Südabe SALIHOVAÖZETAnalitik düzlemde verilen X = (x1 , y1 ) , Y = (x2 , y2 ) noktaları içindM (X, Y ) = max {|x2 − x1 | , |y2 − y1 |}uzaklık fonksiyonu kullanılarak maksimum metriği tanımlanır. Bugmetrik kullanılarak geliştirilecek düzlem geometrinin incelenmesi busçalışmanın esas amacıdır. Çalışmada Taksi Düzlemi için yapılan çalış-s s smalar esas alınmıştır. Birinci bölümde temel kavramlar verilmiştir.s s˙Ikinci bölümde M−uzaklığı ve M−düzlemi tanımlanmış, Öklid dü-g szlemi ile M−düzleminin aksiyomatik yapıları karşılaştırılmıştır. Buss siki uzaklık arasındaki fonksiyonel ilişki bulunmuş ve bu ilşki kul-s s slanılarak üçgenlerle ilgili bazı Teoremlerin bu düzlemdeki karşılıklarısverilmiştir. Üçüncü bölümde Kaya.R., Gelişgen Ö., Ekmekçi S., Ba-s syar A. [10] çalışması esas alınarak RM nin izometriler grubu incelen-s 2miştir. Dördüncü bölümde M−çemberleri, bir noktanın bir doğruyas gdM −uzaklığı formülü verilmiştir. Ayrıca Kaya R., Akça Z., Günaltılıg sI.ve Özcan M. [8] çalışması esas alınarak M−konikleri incelenmiş ves sbunların sınıflandırılması yapıImıştır.s1
Özet (Çeviri)
ON THE GOMETRY OF MAXIMUM METRIC˙Südabe SALIHOVASUMMARYThe maximum metric is defined by using the distance functiondM (X, Y ) = max {|x2 − x1 | , |y2 − y1 |}for two given points X = (x1 , y1 ) and Y = (x2 , y2 ) in the analytic plane.The main aim of this study is to develope plane geometry using theabove metric. This work is based on the studies of Taxicab geome-try. In the first chapter, basic concepts are given. M −distance andM−plane are defined in the second chapter. Axiomatic structure ofthis plane geometry is compared with the Euclidean geometry. Afunctional relation is found between these two distances then usingthese relations. Analogouses of some Euclidean theorems to trian-gles are given . In the third chapter, group of isometries of R2 is Mexamined in the same of way in the paper [10]. The fourth chapter,M−circles and dM −distance formula from a point to a line are given.In addition M−conics are examined and classified using the processes[8].1