Bazı benzoazol türevlerinin sülfürik asit ortamında çeliğin korozyonuna inhibitör etkilerinin kunantum kimyasal incelemesi
Determination of quantum chemical of inhibition of type 304 stainless steel corrosion in 2M sulfuric acid by some benzoazoles
  1. Tez No: 184051
  2. Yazar: FUNDA BAYER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖZEN BEREKET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VÖZETBu çalışmada 304 çeliğin 2M H2SO4 içerisindeki korozyonuna inhibitör olarakdavranan benzoazol türevlerinin 2- Metil benzoimidazol (MBI), 2- Metil benzoksazol(MBO), 2- Metil benzotiazol ( MBT), 2- Metil benzoselenazol ( MBS), 2- Merkaptobenzoimidazol ( CBI), 2- Merkapto benzoksazol ( CBO), 2- Merkapto benzotiazol(CBT) yarı deneysel kuantum kimyasal yöntemler gaz ve sıvı fazında ( MNDO, PM3 veAM1) kullanılarak moleküllerin kararlı tautomerik formları saptanmıştır. Korozyonhızı-RS, Korozyon hızı- dipol moment, korozyon hızı- yük, korozyon hızı- EH,korozyon hızı-EL, korozyon hızı-EL-EH, korozyon hızı- EH-EL, korozyon hızı- toplamenerji ilişkileri araştırılarak benzoazol türevlerinin inhibasyon mekanizmasıaydınlatılmaya çalışılmıştır. nhibitörlerin fiziksel adsorbsiyonu metal ile benzoazoltürevlerinin hetero atomları arasındaki elektrostatik etkileşimden kaynaklandığıkimyasal adsorbsiyonun ise benzoazol türevleri ile metal arasındaki koordine kovalentbağ oluşumundan kaynaklandığı ve koordine kovalent bağ oluşumunun benzoazoltürevlerinden metale elektron aktarımı ile gerçekleştiği görülmüştür. En iyikorelasyonlar MBA( MBI, MBO, MBT ve MBS) grubu için gaz ve sıvı fazı için AM1,CBA ( CBI, CBO ve CBT) grubu için gaz ve sıvı fazı için PM3 yöntemi ile yapılanhesaplamalar için bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VISUMMARYIn this work computational studies on 2-Methyl benzoxazole (MBO), 2-Methylbenzoimidazole(MBI), 2- Methyl benzoselenazole (MBS), 2- Methylbenzothiazole(MBT), 2- Mercaptobenzoxazole(CBO), 2-Mercapto benzoimidazole (CBI), 2- Mercapto benzothiazole (CBT) which behave as corrosıon inhibitors for 304stainless steel in 2M H2SO4 were carried out in gas and aqueous phases using semiempirical methods (i.e MNDO, PM3 and AM1). The most stable tautomeric forms ofstudied compounds were determined by these calculations. Inhibition mechanism of thestudied inhibitors tried to highlighted investigating corrosion rate- relative stabilities,corrosion rate- dipol moment, corrosion rate- charge, corrosion rate- EH, corrosion rate-EL, corrosion rate- EL-EH, corrosion rate- EH-EL and corrosion rate- total energy. It wasshown that physical adsorption of inihbitors related with the electrostatic interaction ofmetal and charge on heteroatom in benzoxazole derivatives, where chemical adsorptionaraise from coordinate covalent bond formation between benzoxazole derivatives andmetal as a result of electron transfer from benzoxazole derivatives. The bestcorrelations for MBA ( MBI, MBO, MBT, MBS) were found for calculations made bygas and aqueous phase AM1 method, were for CBA ( CBI, CBO and CBT) the bestcorrelations were found for calculations made by gas and aqueous phase PM3 method.