Magnezyum alaşımı AZ91'in korozyon davranışına katılaşma hızı ile Si ve Y katkı elemntlerinin etkisi
  1. Tez No: 184062
  2. Yazar: ARZU TANVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETSilisyum ve yitriyum alaşım elementlerinin ve soğutma hızının magnezyum-alüminyum-çinko alaşımı AZ91 'in anodik davranışı üzerindeki etkisi, H3PO4 tamponçözeltisinde, pH 7, pH 11 ve Cl¯ iyonu bulunan pH 11 ortamda, potansiyodinamikpolarizasyon ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi teknikleriyle araştırılmıştır.Silisyum sadece ötektik fazda gözlenirken, yitriyum hem ötektik fazda hem de α matriks fazıiçinde karşımıza çıkmıştır. pH 7 'de silisyum, alaşımın korozyon direncinde önemli bir etkiyaratmamaktadır. Bununla birlikte, yitriyum, pH 7 ortamında alaşımın korozyon direncini birmiktar düşürmektedir. pH 11 değerinde ise her iki alaşım elementinin de AZ91 alaşımınınkorozyon direncini etkilemediği gözlenmiştir. Cl¯ iyonu yerel korozyonu hızlandırmakta vealaşımın korozyon direncini düşürmektedir. Soğutma hızının artmasıyla da AZ91 alaşımınıntane boyutları küçülmüş tane içi ve tane sınırlarında Al miktarı farklılık göstermekte, tanesınırlarında daha fazla birikmektedir. pH 7' de soğutma hızının artmasıyla AZ91 alaşımınkorozyon direnci artar. pH11 `de ise hızlı soğutma ile elde edilen şeritlerin korozyon akımyoğunluğu ve katodik akım yoğunluğu küçülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEffects of the additional elements are Si and Y, and solidification rate on magnesium-aluminium-zinc alloy AZ91 `s corrosion behavior were investigated in H3PO4 bufferedsolutions at pH 7 and 11 in the presence and absence of Cl¯ ions using potentiodynamicpolarization and electrochemical impedance spectroscopy technique. Although silicon wasobserved only in eutectic phase but yitrium vas in eutectic phase and α matrix phase. At pH 7condition, while Y additional element were reduced the corrosion resistance of AZ91, Si wasnot effective corrosion resistance of AZ91 . At pH 11 there is no influence of these elementswere observed. The presence of Cl¯ ions accelerated localized attacks in eutectic phase andnear the eutectic phase that reduce the corrosion resistant of alloys. By the increase ofsolidification rate, grain size of AZ91 was smaller. At pH 7 by rapidly solidification corrosionresistant of AZ91 was increased. But according to observations at pH 11, solidification ratehad a significant influence to reduce the catodic current of AZ91. Connecting with thissubject corrosion potential was reduced.