Fiber optiklerde doğrusal olmayan olaylar
The nonlinear events in the fiber optics
  1. Tez No: 184079
  2. Yazar: ERDİNÇ ÇELİKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
F BER OPT KLERDE DOĞRUSAL OLMAYAN OLAYLARERD NÇ ÇEL KERÖZETBu çalışmada, optik fiberlerde karşılaşılan doğrusal olmayan etkiler araştırılmıştır.kinci ve üçüncü mertebeden doğrusal olmayan optik olaylar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçdalga karışımı ve dört dalga karışımının birleşik dalga teorisi incelenmiştir. Anisotrop,doğrusal olmayan ve dağıtıcı, doğrusal olmayan ortamlarda dalga yayınımı incelenmiştir.Optik fiberlerde çok önemli bir konu olan soliton hareketi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE NONLINEAR EVENTS IN THE FIBER OPTICSERD NÇ ÇEL KERSUMMARYIn this study, we considered nonlinear effects that encountered in optical fibers. Thesecond and third order nonlinear optics phenomenon are discussed in detail. Coupled wavetheory of three wave and four wave mixing are considered. The wave propagation inanisotrop, nonlinear and dispersive, nonlinear media is investigated. The soliton motion thatvery important concept in optical fibers is studied.