Bentonit, kaolin ve sepiyolitin bazı organik molekülleri absorplamasının infrared incelemeleri
Investigation of infrared of absorption some organic molecules of bentonite, kaolinite and sepiolite
- Tez No: 184087
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEVFİK ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bentonit, Kaolin ve Sepiyolitin Bazı Organik Molekülleri Absorplamasının InfraredncelemeleriRahşan BALKANÖZETKil, bir kayaç terimi olarak kullanıldığı gibi sedimanter (çökelti veya tortul)kayaçlar, topraklar vb. maddelerin mekanik analizinde parçacık boyutu terimi olarakkullanılır. Genel olarak kil terimi, sınırlı miktarda su ile karıştırıldığında plastiklikkazanan ve doğal halde topraksı çok ince taneli bir malzemeyi kapsamaktadır.Nispeten düşük sıcaklıklarda feldispatları oluşturan silikatların asitli ortamlardabozulmaları sonucu kaolin türü kil mineralleri oluşmaktadır. Bu tür kilin şişme özelliğiyoktur. Ara tabaka suyu yoktur. Bunun için, seramik endüstrisinde kullanılır.Volkanik küllerin sağladıkları bazal çözeltilerde, volkanik kayaçlarınbozulması ile bentonit türü kil mineralleri oluşmaktadır. Şişme özelliği gösterenkillerdir. Ara tabaka suyu vardır. Bentonit türü killer daha çok filtrasyon işlemlerindeve ağartma işlemlerinde de kullanılır.Sedimanter tabakalar halinde çökelen sepiyolitler, genellikle toprağımsı, incetaneli ve kaygan görünümlüdür. Lifsi bir yapısı vardır ve lif boyunca devam edenkanal boşluklarına sahiptir.Infrared spektroskopisi katı yüzeylerindeki gaz ve sıvı adsorpsiyonuincelemesinde yaygın olarak kullanılır. Bu çalışmada, kaolin, bentonit ve sepiyolitin,bazı organik molekülleri absorplamasının FT-IR spektroskopisi yardımıyla yapılançalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Infrared of Absorption Some Organic Molecules of Bentonite,Kaolinite and SepioliteRahşan BALKANSUMMARYClay, which was both used a rock bottom term and used for particular size termin mechanic analysis of rock bottoms,(precipitate or sedimentary) soils etc. materials.Generally clay term, which wins plastic when mixed with the water and contain samesoil, very fine grainy a material in natural state.Relatively kaolinite type clay materials formed with feldispates to form ofsilicates to break up in asidic environment low tempature. There this type clay isn?tproperty to swell. There isn?t distance layer water. Therefore it uses ceramic industry.Bentonite type clay minerals formed with volcanic rock bottoms to break up inbase solutions to form of volcanic ashs. There this type clay is property to swell. Thereis distance layer water. Bentonite type clays used usually in filteration process andgray process.Sepiolites collapse as layer sedimanter, which usually resemble same soil, slimgrainy and slick. It has fibers structure and it has canal cavity across fiber.Infrared spectroscopy usually uses to study gas and liquid adsorption in solidsurface. In this study, was studied kaolinite, bentonite and sepiolite of some organicmolecules absorption maked works to help FT-IR spectroscopy.