Öklid geometride üçgenler ve temel teoremler üzerine
On the triangles of euclidean geometry and basic theorems
  1. Tez No: 184095
  2. Yazar: GÖKHAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KOCAYUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖKL D GEOMETR DE ÜÇGENLER ve TEMEL TEOREMLER ÜZER NEGökhan ÇEV KÖZETBu yüksek lisans tezi dört bölümden oluşmuştur.Birinci bölümde; ünlü bir matematikçi olan Öklid ve onun meşhur geometrisi; öklidgeometrisi hakkında bilgi verildi. Öklid aksiyomları ve postülatlarından bahsedildi.kinci bölümde; Açılar üzerinde duruldu. Açı kavramı ve çeşitlerinden bahsedildi, Temelteoremler ve ispatları üzerinde duruldu.Üçüncü bölümde; Üçgenler ele alındı. Üçgen kavramı, yardımcı elemanları ve Üçgençeşitlerinden bahsedildi. Temel teoremleri ve ispatları üzerinde duruldu.Dördüncü bölümde; Üçgenlerde Benzerlik kavramı ele alındı. Benzerlik aksiyomları,Temel orantı teoremi, Açıortay ve kenarortay teoremleri ve ispatları üzerinde duruldu. AyrıcaÖklid ve Bazı Özel teoremlerin ispatlarından bahsedildi.Tezimizde yararlanılan kaynakların en önemlileri tezin sonunda belirtilmiş olmaklaberaber, ana kaynak olarak [1] ve [2] den faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ON THE TRIANGLES OF EUCLIDEAN GEOMETRY AND BASIC THEOREMSGökhan ÇEV KSUMMARYThis thesis consists of four chapters.In the first chapter, the great mathematician eucledies and the famous geometry, theeuclidean geometry, is introduced. The euclid axioms and postulates are given.In the second chapter, the concept of angle, some kind of special angles and some basictheorems are discussed.In the third chapter, the concept of triangles and some theorems about triangles are given.In the final chapter,“The similarity on triengles”and“similarity axioms”and some specialtheorems are discussed.