İlköğretim 7.sınıf matematik derslerinde çoklu zeka kuramının öğrenmeye, öğrenmede kalıcılığa ve matematiğe olan öğretmen ve öğrenci görüşlerine etkisi
The effects of mathematics course taught by multiple intelligence base instruction on learning, permanent learning, students' and teachers' thoughts in teaching process for 7th grade
- Tez No: 184094
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
LKÖĞRET M 7. SINIF MATEMAT K DERSLER NDE ÇOKLU ZEKÂKURAMININ ÖĞRENMEYE, ÖĞRENMEDE KALICILIĞA ve MATEMAT ĞEOLAN ÖĞRETMEN ve ÖĞRENC GÖRÜŞLER NE ETK SBarış AYDOĞANÖZETBu araştırma, ilköğretim 7. sınıfta çoklu zekâ kuramı ile hazırlanmış matematikdersinin başarıya, başarıda kalıcılığa ve matematiğe karşı olan öğrenci, öğretmengörüşlerine etkilerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yöntemolarak, tam deneysel desenlerden (true experimantal design) biri olan `` ön test-son testkontrol gruplu desen'' (pre-test post-test control group design) kullanılmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu 2005-2006 öğretim yılında, lköğretim 7.SınıfMatematik dersi alan Eskişehir Yavuz Selim .Ö.O ve Mualla Zeyrek .Ö.Okullarıöğrencileri oluşturmaktadır. Tesadüfû (random) şekilde seçilen 41 kişilik deney grubuna`çoklu zekâ kuramına' dayalı olarak geliştirilen bir programla öğretim verilirken,kontrol grubu olarak belirlenen 66 kişilik diğer öğrenci grubuna ise sadece klasiköğretim yapılmıştır.Araştırma sürecinde, uygulamadan önce ve programdan sonra olmak üzere ikiölçme aracı geliştirilmiştir. Birincisi, ilköğretim 7.sınıf matematik dersinde yapılanöğretim sonunda elde ettikleri başarıyı ölçmek amacıyla uygulanan ``başarı testi'',ikincisi ise öğrencilerin Çoklu Zekâ Kuramıyla hazırlanan matematik dersi hakkındakigörüşlerini tespit için hazırlanan ``görüş anketi'' dir.Uygulanan ölçme araçları sonucunda elde edilen veriler, SPPS-10 (StatisticalPackage for the Social Sciences) ortamında analiz edilmiştir. Öğrencilerin başarılarınave verilerin genel ortalamasına ilişkin ortalama ve standart sapması alınmış, ön test veson testlerine, son test ve kalıcılık testlerine ilişkin gruplar arasındaki anlamlı farklılığayönelik bağımsız (independent-samples) t testi analizi yapılmıştır. Öğrencilerinbaşarıları arasındaki anlamlı farklılık olup olmadığı α =0.05 düzeyinde test edilmiştir.Öğrencilerin uygulama hakkındaki görüşleri almak için hazırlanan ``görüş anketi''sonuçları okunarak değerlendirilmiştir.Yapılan bu araştırmada; Çoklu zekâ kuramına dayalı olarak yapılan öğretim,deney grubu öğrencilerinin uygulama öncesine oranla, uygulama sonrasında hemgörüşlerinde hem de başarılarında, klasik öğretim alan kontrol grubu öğrencilerine göredaha etkili ve başarılı olmuştur. Bunun yanında uygulama yapan öğretmenin görüşleride çok olumlu çıkmıştır. Fakat kalıcılık testinin sonuçlarına göre, iki grup arasındaanlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF ``MATHEMATICS?? COURSE TAUGHT BY MULTIPLEINTELLIGENCE BASED INSTRUCTION ON LEARNING, PERMANENTLEARNING, STUDENTS? AND TEACHERS? THOUGHTS IN TEACHINGPROCESS for7 th GRADEBarış AYDOĞANSUMMARYThis study was designed to understand the effects of ``Mathematics?? coursetaught by multiple intelligence based instruction on learning, permanent learning,students? and teachers? thoughts in teaching process. In the research, amongexperimental research design procedures, ``pre-test post-test control group design??method was used.For the study, students enrolled in the ``Mathematics?? course were randomlyselected from the seventh classes at Yavuz Selim Elementary School and Mualla ZeyrekElementary School during 2005-2006 fall semester in Eskişehir. Forty-one studentswere assigned into the experiment group taught by Multiple Intelligence principlesbased instruction and sixty-six students were assigned into the control group trained bytraditional instruction.In order to ascertain the effects of Multiple Intelligence based instruction onstudents? opinions and their achievements, the data pertaining participants werecollected by developing two instruments for application before and after the experienceproceeding. First scale was used applied to determine the students? achievements in the``Mathematics?? course. The second one was used to examine students? thoughts aboutthe course taught by Multiple Intelligence based instruction.SPPS-10 (Statistical Package fort he Social Sciences) was used to analyze thedata. According to statistical results, standard deviation and total means students?achievements were calculated and their thoughts were evaluated. Additionally,independent-sample t test analysis was used to determine whether there are significantdifferences in post-test responses from the pre-test responses and post-test responsesfrom permanent learning test with regard to the students? achievements.In conclusion, multiple intelligence principles based instruction positivelyinfluenced the experiment group students? opinions and their achievements comparingto the control group students? without measurement and group discrimination.Furthermore, the teacher?s opinions were highly positive too. But there is no asignificant difference between groups according to permanent learning test result.