Bir karayolu şantiyesinin yönetimi sırasında oluşabilecek teknik, idari ve finansal sorunların belirlenmesi ve çözüm yollarının bulunması
Determining the technical, managerial and financial problems which are happening during the management of a highway construction site and finding the solutions
- Tez No: 184126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKUT ARBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
B R KARAYOLU ŞANT YES N N YÖNET M SIRASINDA OLUŞAB LECEKTEKN K, DAR VE F NANSAL SORUNLARIN BEL RLENMES VE ÇÖZÜMYOLLARININ BULUNMASIMustafa KARAKAŞLIÖZETGünümüzde büyük yapıların başarıyla ve zamanındagerçekleştirilebilmeleri için şantiyelerin iyi düzenlenmelesi ve işletilmesiçok büyük önem kazanmıştır.Bu amaçla tezin birinci bölümünde, şantiyelerin kurulumuaşamasından bahsedilmiştir. Çözülmesi gereken en önemli problemler,taşımalar ve bunlarla ilgili hareket ve lojistik problemleridir. Bir yapınınekonomik olarak yapılabilmesi için öncelikle taşıma işini halletmekgerekir.Tezin ikinci bölümünde karayolu şantiyelerinin genel özellikleridüzenlenirken nelere dikkat edilmesi gerektiği, şantiye içerisindeki yapılarve bunların genel özellikleri, şantiyelerde bulunması gerekli tesisler,şantiyelerin makine ve alet parkı hakkında genel bilgiler verilmiştir.Tezin ikinci bölümü içerisinde bir karayolu şantiyesinin incelenmesigerçekleştirilmiştir. Örnek olarak Antalya-Alanya karayolu seçilmiş ve bukarayolu şantiyesinin genel ve kendine has özellikleri incelenmiştir.Karayolu şantiyelerinin çok özel ve büyük şantiyeler olmasınedeniyle üçüncü bölümde de, bu şantiyelerin yönetimi sırasındakarşılaşılan teknik, idari ve finansal problemler ve bu problemlere ilişkinçözüm yollarının bulunması konusunda yapılan incelemelere yerverilmiştir.
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE TECHNICAL, MANAGERIAL AND FINANCIALPROBLEMS WHICH ARE HAPPENING DURING THE MANAGEMENT OF AHIGHWAY CONSTRUCTION SITE AND FINDING THE SOLUTIONSMustafa KARAKAŞLISUMMARYIn our century, well arrangement and operation of any kind ofconstruction facilities is a must in order to build up the construction at theright time at the optimum cost.By this intention, in the first part of the thesis, the establishment of asite is mentioned. The most common problems seen in site establishmentare transportation and logistical problems. Because, in order to complete aconstruction at the optimum cost, transportation and logistical problemsmust be solved.In the second part of the thesis, the other problems which should bepointed during the site establishment, what other kinds of social andoperational complexes and machineries should the site have are allcriticised. And also, Antalya-Alanya Highway construction is inspected asan example.In the last part, because of the highway constructions are beingcolossal sites, the technical, managerial and financial problems which areencountered during the management of the site are inspected and thesolvings of the problems are mentioned.