Magnetik rezonans görüntüleme
Magnetic resonance imaging
- Tez No: 184125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
MAGNET K REZONANS GÖRÜNTÜLEMEFATMA ZEYNEP ASYALIÖZETMagnetik rezonans görüntüleme, 1939 yılından beri kullanılan bir yöntemdir.Radyolojide emisyon tekniğiyle görüntü veren teknikler arasında yer alır. MRG' ninbulunmasıyla, özellikle tıp alanında büyük ilerlemeler olmuştur. Bugün MRG' nininsan sağlığına bir zararı bulunamamıştır. MRG' nin yararlı oluşu onu gelişmeyezorlamış ve ilerleyen zamanlarda Nükleer Magnetik Rezonans, Elektron ParamagnetikRezonans, Nükleer Elektron Çift Rezonansı, Dinamik Çekirdek Kutuplanması,Çekirdek Dörtucay Rezonans gibi alt dalları oluşmuştur.MRG, dışarıdan uygulanan magnetik alan ile protonlar arasındaki etkileşimedayanır. Radyofrekansı dalgalarının doku protonlarını uyarması ve bu uyarınınprotonlara yaptırdığı titreşimlerin alıcılar yoluyla bilgisayara aktarılması ile görüntüelde edilir. Bu yüzden magnetik rezonans spektrometreleri genel olarak, radyofrekansdalgalarını üreten birim, alıcı ve bilgisayar ünitesinden oluşur. Ayrıca spektrometrelerinçalışma prensiplerine dayanarak, atmalı spektrometreler ve sürekli dalgaspektrometreleri olarak çeşitleri mevcuttur.
Özet (Çeviri)
MAGNETIC RESONANCE IMAGINGFATMA ZEYNEP ASYALIABSTRACTMagnetic Resonance Imaging is a method that has used since 1939. It takes apart in radiology, which are give a view with emission. A big development has been inmedicine which is found of MRI. A damage of MRI for healt of people can not foundtoday. Useful formation of MRI is strained itself to developing and in progressivetimes, MRI? s under branches have been formed which are Nuclear MagneticResonance, Electron Paramagnetic Resonance, Nuclear Electron Couple Resonance,Diynamic Nucleus Polarisation, Nucleus Dortucay Resonance.MRI is resist to interaction of nucleus with magnetic flux. Radio frequencysignals give warning to protons of texture; vibratons that this warning have protonsmade are transferred to computers by recipient and the view is occur. Therfore ingeneral, MR spectrometers are consist of RF generator, recipient and computer unit.Otherwise, to resist of working methods, specktrometers have classes as pulsation andcontinual signal spectrometers.