Yarı bitümlü kömürlerin flotasyon yolu ile temizlenebilirliğinin araştırılması
The cleaning of semi bitiminous reseach by flotation tecniques
  1. Tez No: 184129
  2. Yazar: MEHMET ERGİM İMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DERYA ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Chemical Engineering, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Artvin Yusufeli Müzret Bölgesi'nin bitümlü ve yüksek kükürt içerikli kömürlerininflotasyon yöntemi ile temizlenebilirliği çalışılmıştır.Çalışmalarda önce yüzdürme-batırma deneyleri ve ürünlerin binoküler mikroskoplaincelenmeleri tamamlanmıştır.Binoküler mikroskop incelemelerinde iri boyutlu pirit tanelerinin yanında hem silikathem de karbonatlı ganga rastlanmıştır.Daha sonra yapılan mikroflotasyon ve mekanik flotasyon çalışmalarında kömürünkükürt içeriği 1,5'un altına indirilememiş ve kömürün flotasyon ile temizlenmeye uygunolmadığına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the cleanin of high sulphur content Arvin Yusufeli Müzret region ligniteswas studied buy flotation tecniques.Firstly, float and sink anaysis of the sample were complateed. Secondly, microscobicstudies were carried out. Microscopic studies revealed that coarsa pyrite particles as well assilicious and carbonates gaunge were present in the sample.Finally the microflotation and the mechanical flotation experiments were carried out.Unfortunataly, the sulphur content was unable to be lonered less than 1,5%, and it was foundthat this coal sample was not suitable for cleaning by flotation tecniques.