Tali havalandırma tasarımında etkili faktörlerin belirlenmesi
The determinatin of effective parameters in the design of auxiliary ventilation
- Tez No: 184128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
TAL HAVALANDIRMA TASARIMINDA ETK L PARAMETRELER NBEL RLENMESErkan ÇEV KÖZETTali havalandırma giriş veya dönüş havasının vantüpler içinde taşınmasıylagerçekleştirilir. Vantüp hatlarının birçok ek yeri içermesinden dolayı hava kaçaklarınıntamamen önlenmesi imkansızdır. Uzun galeriler için tali havalandırma sistemlerindeçoğunlukla çoklu vantilatörler kullanılmaktadır. Vantilatörler, birbirlerinden ayrı, sabitveya değişken uzaklıklarda kurulurlar. Kaçaklı vantüplerde hava akış problemlerininanalizi için birçok metot ileri sürülmektedir. Bu metotların karmaşık olmasından dolayıanalizler çoğunlukla bilgisayar paket programları yardımıyla yapılmaktadır.Bu çalışmada, vantüp ve kaçak yollarını seri-paralel devre olarak kabul eden metotseçilmiş ve bu metodu esas alarak geliştirilmiş bir bilgisayar programı kullanılmıştır.Tali havalandırılan bir galerideki koşulları tasarlayabilmek için GL (GarpLinyitleri şletmesi) Ömerler yeraltı kömür ocağında yerinde ölçüm çalışmaları yapılmışve çalışma için gerekli veriler toplanmıştır. Veriler bilgisayar programına girilmiş,ölçülen ve hesaplanan değerlerin birbirine oldukça yakın olduğu bulunmuştur.Uzun galeri arınlarına ulaşan debi üzerinde etkili faktörler lineer regresyon analizikullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak, galeri arınına yeterli debinin ulaştırılmasındavantüp çapının büyük öneme sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmada incelenenvantilatörler için özellikle uzun vantüp hatlarında vantilatör seçiminin önemli olmadığısonucuna ulaşılmıştır.Bu çalışmada TTK (Türkiye Taş Kömürü)' dan elde edilen veriler kullanılarakçoklu doğrusal regresyon analizi yöntemiyle arına ulaşan debiyi belirleyebilmek için birdenklem geliştirilmiştir. Geliştirilen denklemin % 83.5 belirlilik seviyesindekullanılabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF EFFECTIVE PARAMETERSIN THE DESIGN OF AUXILIARY VENTILATIONErkan CEVIKSUMMARYAuxiliary ventilation is performed by carrying intake or return air in ducts. Thecomplete elimination of air leakage from or into the ducting system is impossible due toduct quality and numerous joints in ducting system. The auxiliary ventilation systemsfor long drivages often require the use of multiple fans. Fans are installed in series andseparated from each other in fixed or variable lengths. There are many methodsproposed for the analysis air flow problems in leaky ducts. Due to the lengthycalculations, computers are often needed to conduct the analyses. In this study, amethod known as ``series-parallel combination of the duct and leakage path?? has beenintroduced and a computer program has been developed based on this method.In order to design the conditions of an auxiliary ventilated drivage, in situmeasurement have been made in Western Lignite Enterprises (GLI) OMERLERunderground coal mine (Turkey) and the related data necessary for this study wascollected. The developed program was tested using these data, and it was found that themeasured and calculated values are quite close.The effective operational parameters governing auxiliary ventilation have beeninvestigated and the effects of these variables on the volume rate of air flow reachinglong drivage face have been examined by using linear regression analysis. Finally, itwas concluded that the increase of duct diameter has prime importance in achieving theadequate air flow to the face and that for the auxiliary fans considered in this study theselection of fan does not greatly affect the volume rate reaching the face in a long ductline.In addition, the related data have been obtained from the Turkish Hard CoalEnterprises and an equation has been developed to determine the volume rate of airflowdelivered to the face by using multiple linear regression analysis. It has been found thatthe equation will be used the 83.5 % R2.