Nemin %30 cam elyafı ile takviye edilmiş poliamid 6.6 malzemede sıkıştırılabilme mukavemeti üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of humidity on the compressive resistance of 30% glassfiber reinforced polyamide 6.6
- Tez No: 184131
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER ALANYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
NEMİN %30 CAM ELYAFI İLE TAKVİYE EDİLMİŞPOLİAMİD 6.6 MALZEMEDE SIKIŞTIRILABİLMEMUKAVEMETİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİBORA ERBAYÖZETPlastik, geri dönüşebilirliği ve çeşitliliği ile dünya üzerinde kullanımı gittikçeartan önemli bir mühendislik malzemesidir. Otomotiv sektöründe de önemli bir yerivardır. Araçlar üzerinde kullanılan parçaların gerek dayanıklılık gerek ekonomikömürlerinden dolayı plastiğe dönüştürülme çalışmaları hızla devam etmektedir.Plastik, prosesinde birçok değişkeni olan bir ham malzemedir. Genel olarakbakılacak olursa, üretimi, nakliyesi, baskı prosesi, proses sonrası işlemleri dahilindebirçok değişken barındırır ve her bir değişken nihai ürün üzerinde bulunan özelliklereetki eder. Bunun için değişkenlerin kontrol altında tutulması son derece önemlidir.Bu konunun seçilmesindeki amaç parçanın, proses sonrası nemlendirme işlemisonunda nem oranını ve dayanımını belirleyerek; nemlendirme zamanının azaltarakçevrim süresini düşürme, bu sayede de verimliliği arttırma imkanının olup olmadığınıaraştırmak, aynı zamanda olası bir nemlendirme farklılığı sonucunda parçanın nihaimüşteride ya da birincil yan sanayide her hangi bir işlem esnasında kırılma riskiniirdeleyip, bu riski ortadan kaldırmaya yönelik bir dolaylı kalite kontrol sisteminioluşturmaktır.Bu nedenle bu çalışmada plastik sektöründe kullanılan ham malzemelerdenPoliamid 6.6 `nın %30 cam elyafı ile katkılandırılması sonucu oluşan PA66GF30'ın,prosesini etkileyen etmenlerden biri olan nemin nihai parçada basma mukavemetineolan etkisi deneysel olarak incelenmiştir.Yapılan deneysel çalışmada Continental Contitech firmasının Contitech LastikTürkiye fabrikasında kullanılan bir plastik pleyt için saatlik nemlendirme prosesisonrası firmada yapılan ?crush test? (parçayı sıkıştırarak çatlama noktasında baskıdeğerinin bulunması) sonrasında nemlendirmenin parçalar üzerinde basmamukavemetini hangi yönde etkilediği araştırılmıştır. Deneyler, nemin basmamukavemetinde etkili olduğu fakat konunun daha detaylı incelenmesi gerekliliğinigöstermiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECT OF HUMIDITY ON THECOMPRESSIVE RESISTANCE OF30% GLASSFIBER REINFORCED POLYAMIDE 6.6BORA ERBAYSUMMARYPlastics have an important position in automotive industry with its recyclabilityand variety feature. Parts being used on vehicles are under effort of finding analternative way with plastic.In plastic process there are many factors that effect its characteristics. If we lookgeneral production of raw material, tracnsportation, production process, after productionoperations accomodates many factors.Aim for choosing this topic is; invastigating the moisture content effecting oncompressive resistance related to moisturing time and searching if there is a chance toreduce cycle time and improve productivity. And also to investigate crackingprobability on a process either tier one supplier or consumer and to form a qualitycontrol mechanism.Due to the fact that, one of the raw plastic material Polyamide reinforced with30% glass fiber, that is moistured after production process before shipping to tier onesupplier, exemined experimental to find which moisturing degree depend on time willgive us the best compressive resistance on final product.For the experiment, a plate choosed that is used in Continental Contitech firmsContitech Lastik Turkey plant, to find out the effect of moisture content to compressiveresistance, hourly moisturing process implemented on part and part subjected to ?crushtest? (finding maximum press value by applying force until part cracks) to find in whichkind of effect occurs for compressive resistance.Experiments indicated that moisture certainly effects on compressive resistancebut this effect must be exemined in more detailed conditions.